Pin It

28 lipca 1921 roku urodził się p. Wiktor SUMIŃSKI. Polak - Patriota, który stawił później czoła niemieckiej i radzieckiej okupacji. Członek Ruchu Oporu Armii Krajowej. Za swą walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego skazany m.in. na karę śmierci. Mieszkaniec Prusimia, gm Resko. Przez 26 lat Pan Wiktor nie był zapraszany na jakiekolwiek uroczystości patriotyczne jakie odbywały się w naszej okolicy, miał wrażenie, że już wszyscy o nim zapomnieli. Teraz mieszkańcy Reska i gminy Resko mają okazję to zmienić! Każdy może przyjść na urodziny i uścisnąć rękę bohatera.


W tym roku, 28 lipca, p. Wiktor Sumiński "Kropidło" obchodzi swoje 95 urodziny. Z tej okazji ekipa Operacji ECHO postanawia: zorganizować spotkanie p. Wiktora z jego sympatykami z fejsbuka, a także tymi wszystkimi dla których pamięć o naszych Bohaterach jest szczególnie ważna.

30 lipca na terenie OSP Resko odbędzie się prezentacja o Żołnierzach Wyklętych przeprowadzona przez historyków szczecińskiego oddziału IPN, prezentacja o działalności niepodległościowej "Kropidła" w oddziale partyzanckim Dubielaka "Rybitwa", podsumowanie Operacji ECHO i naszych, wspólnych z Wami, osiągnięć. A także konkurs wiedzy o Niezłomnych i Bohaterach "ECHO" - mjr. KISZCE i ppor. SUMIŃSKIM.

Ponadto, dzięki wielkiej pomocy OSP w Resku odbędzie się ognisko z pieczeniem kiełbasek, pani Jadwiga Cyunel, zastępca prezesa OSP Resko ugotuje strażacką grochówkę, a my będziemy śpiewać partyzanckie piosenki. Żebyśmy mogli wczuć się w klimat lat 1944 - 1963, swoją obecność zapowiedziała GRH 12 Pułku Ułanów Podolskich, która wystąpi w mundurach z epoki.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy wspierali lub zamierzają wspierać akcje pomocowe dla Żołnierzy Wyklętych i dla których pamięć o nich jest szczególnie ważna.

Szczególnie mieszkańcy Reska powinni mieć świadomość kto mieszka w ich okolicy, bowiem przez 26 lat Pan Wiktor ani razu! nie był zaproszony na jakiekolwiek uroczystości patriotyczne. A pamięć dla "Kropidła" jest szczególnie ważna, bo do tej pory myślał, że wszyscy już o Nim zapomnieli. Na szczęście udało się to zmienić. Teraz mieszkańcy Reska mogą dołożyć do tego swoją cegiełkę, przyjść i uścisnąć rękę Panu Wiktorowi.

fot. Pan Wiktor Sumiński przed swoim domem w Prusimiu.

KARTKA DLA WETERANA

,,Kartka dla Weterana" to niespodzianka, którą dla żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego szykuje Stowarzyszenie Pro Patria z podpłockiego Dobrzykowa na 95. urodziny Wiktora Sumińskiego pseudonim „Kropidło”.

Nie wiedziałem, że mam tylu nieznajomych przyjaciół - powiedział wyraźnie wzruszony Wiktor Sumiński, żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej, kiedy w ubiegłym roku otrzymał ponad 100 kartek od Państwa. Tak było w pierwszej edycji akcji ,,Kartka dla Weterana" jak będzie w tym roku? Zachęcamy do wysyłania kartek urodzinowych dla pana Wiktora. Zachęćcie Wasze pociechy, niech zrobią kolorowe laurki, jak dla dziadka czy babci, napiszcie kilka ciepłych słów, dla człowieka, który najpierw walczył w lesie, a potem spędził młodość w ubeckich katowniach. 

Warto również wspomnieć, że dzieci z gm. Resko już uczestniczyły w tej akcji. 4 marca b.r. w Szkole Podstawowej w Resku trwała akcja, w którą zaangażowani byli uczniowie kl. I-VI wraz z wychowawcami, a także wychowankowie świetlicy.Drogi Czytelniku, jeżeli chciałbyś dołączyć swoją cegiełkę do naszej inicjatywy – nic prostszego! Kartki z życzeniami, listy, laurki od swoich dzieci możecie wysyłać na adres: 

Łukasz Strzelecki, Stowarzyszenie Pro Patria,
09-522 Dobrzyków, Potrzebna 25. 

Prosimy, żeby wszystkie kartki były zapakowane w koperty. Nie ma potrzeby dołączania do listów dodatkowych znaczków pocztowych. Możemy zapewnić, że wszystkie przesyłki zostaną przekazane Wiktorowi Sumińskiemu w dniu jego 95. urodzin!

Ekipa "OPERACJA ECHO" pomagała już wcześniej

We wrześniu ubiegłego roku w naszym portalu publikowaliśmy informacje o organizowanej pomocy dla p. Wiktora Sumińskiego. Akcję zorganizowali żołnierze z XII Brygady Zmechanizowanej. Więcej informacji: tutaj

Resko24.pl/ info:facebook.com/EchoZolnierzyWykletych fot. facebook.com/EchoZolnierzyWykletych

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x