Już po raz trzeci w Resku odbyły się spontanicznie obchodzone urodziny ppor. Wiktora Sumińskiego, który stał się – tak chyba można powiedzieć – patriotyczną wizytówką miasta i gminy. Wizytówką, gdyż dzięki niemu o Resku usłyszała cała Polska, gdyż na tegoroczne, 96. urodziny zjechali przedstawiciele Prezydenta RP, MON, był poseł Michał Jach, wicewojewoda Marek A. Subocz i media.

Jednak początki nie były takie proste. Pan Wiktor Sumiński przez pół wieku żył w zupełnym zapomnieniu. Dopiero po artykule w Tygodniku Łobeskim kombatanta odnaleźli mieszkańcy jego wsi, Dobrzykowa (powiat płocki), którzy nie wiedzieli, gdzie mieszkał i że jeszcze żyje. Młodzi ludzie ze stowarzyszenia Pro Patria przyjechali nagrać z nim relację o jego udziale w historii ich ziemi. Później akcję pomocy kombatantowi podjęło stowarzyszenie Operacja Echo, które spontanicznie zebrało pieniądze dla pana Sumińskiego na nowy aparat słuchowy i remont mieszkania. Ta akcja i osobiste zaangażowanie kaprala Piotra Maletki spowodowały przełom w życiu pana Wiktora. Podjęte działania i dziesiątki kartek urodzinowych z całego kraju i nawet świata (m.in. od kombatantów z Wielkiej Brytanii) spowodowały, że pan Wiktor odżył; odzyskał godność, wiarę i siły. Na urodzinach spontanicznie pojawili się mieszkańcy Szczecina, Nowogardu, Gryfic, Czaplinka.

W tym roku, 29 lipca, było już bardziej oficjalnie; gośćmi byli m.in. minister Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut, poseł Michał Jach, wicewojewoda Marek A. Subocz oraz przedstawiciele różnych instytucji. Uroczystości rozpoczęła msza święta, podczas której proboszcz mówił o dążeniu Polaków do niepodległości i udziale w tym ppor. Wiktora Sumińskiego. Poczet sztandarowy wystawił 14. batalion Ułanów Jazłowieckich z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz GRH 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Przedstawiciele Operacji ECHO złożyli podziękowania dla osób, które przyczyniły się do sukcesu akcji pomocowej dla kombatanta. Przewodnicząca rady miejskiej, pani Renata Kulik, tak jak się zobowiązała, ufundowała od rady spory tort, i jak zwykle nie zawiedli rescy strażacy OSP, pod wodzą pani Jadwigi Cyunel, którzy przygotowali miejsce za remizą, ognisko i znakomitą grochówkę. Była emisja filmu dokumentalnego pt. „Historia o Was już nie milczy. Wyklęci - Ziemia Gostynińska” z udziałem pana Wiktora, opowiadającego historię jego oddziału i dowódcy Władysława Dubielaka ps. „Myśliwy”.

Ogromną niespodzianką dla jubilata była obecność pani dr Bogumiły Zalewskiej-Opasińskiej, która opisała działalność oddziału ROAK, w którym walczył ppor. Sumiński. Ponadto pana Wiktora odwiedziły dwie córki jego poległych kolegów, panie Henryka Gajewska i Barbara Puternicka. Rozmowom nie było końca. Warto podkreślić, że urodziny obchodzone są zupełnie spontanicznie; np. pan Marek Wojciechowski zafundował wszystkim jagninę w warzywach, a mieszkańcy z Nowogardu wręczyli panu Wiktorowi, oprócz kwiatów, kobiałkę borówek. Pan Wiktor obiecał, że spotkamy się za rok. Trzymamy za słowo i życzymy zdrowia.

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Rynkiewicz

fot. Delegacja z Dobrzykowa, dyr. szkoły podst. i dwie córki żołnierzy z oddziału ppor. Sumińskiego

Pozostałe zdjęcia z uroczystości w Resku:

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.