Wypadek samochodowy wiąże się ogromnym stresem oraz stratami. Z reguły pojazd zostaje mniej lub bardziej zniszczony, a nie zawsze mamy sumę potrzebną, na jego naprawę. Niestety ubezpieczyciele nie ułatwiają nam sytuacji. Powszechnie stosowaną praktyką jest zaniżenie wysokości odszkodowania powypadkowego, a czasem nawet odmowa wypłaty pieniędzy.

Jakie odszkodowanie przysługuje nam po wypadku samochodowym?
Na początek powinniśmy wiedzieć, jakie świadczenia nam przysługują, gdy nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wypadku samochodowym. Większość poszkodowanych przyjmuje od ubezpieczyciela pierwszą wycenę kosztów naprawy i na tym kończy likwidacje szkody. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przysługuje im nie tylko odszkodowanie powypadkowe, ale też inne świadczenia.

W przypadku, gdy samochód został uszkodzony w wyniku kolizji z winy kogoś innego, przysługuje nam holowanie pod dom lub warsztat. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy od razu z miejsca zdarzenia, aby formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo. Można również samodzielnie wynająć lawetę, a później rozliczyć jej koszty, ale pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze.

Nasz samochód zostaje odstawiony do warsztatu, ale mamy codzienne obowiązki, podczas których jest on nam niezbędny. W takiej sytuacji możemy wypożyczyć auto zastępcze i domagać się zwrotu jego kosztów. Najlepiej wcześniej poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, być może współpracuje on z jakąś wypożyczalnią. Jeżeli nie, możemy wynająć samochód na własną rękę, ale powinien być tej samej klasy co nasz uszkodzony. Natomiast koszty wypożyczenia powinny być dopasowane do cen rynkowych.

Jakimi sposobami ubezpieczyciele starają się zaniżyć koszty odszkodowania powypadkowego?
Pierwszym krokiem w trakcie likwidacji szkody przez ubezpieczyciela jest wysłanie rzeczoznawcy, którego zadaniem jest obejrzenie samochodu oraz ocena wielkości szkód. Na tej podstawie Towarzystwo Ubezpieczeniowe oblicza koszty naprawy auta oraz przedstawia kosztorys. W rzeczywistości ubezpieczyciel często dokonuje wyceny w oparciu o nieoryginalne części oraz nie uwzględnia niezbędnych dodatkowych napraw. W ten sposób koszty zostają zaniżone i są różne od tych, które faktycznie nas czekają. Trzeba zdać sobie sprawę, że takie praktyki są niedopuszczalne. Zgodnie z przepisami ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie powypadkowe umożliwiające przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku.

Przy orzekaniu wielkości straty często pojawiają się pojęcia: szkoda częściowa oraz całkowita. Jeżeli samochód nadaje się do naprawy, której koszty nie przekraczają jego wartości sprzed wypadku to mowa o szkodzie częściowej. Ubezpieczyciele często bezprawnie zmuszają poszkodowanego do pozbycia się samochodu, ponieważ jest to dla nich bardziej opłacalne niż zapłata za naprawę. Wydają decyzję o szkodzie całkowitej, gdy koszty naprawy stanowią 70-80% wartości naszego auta. Nie zgadzajmy się z ich decyzją, jeśli koszt naprawy samochodu nie przekroczy 100% wartości samochodu. W uzyskaniu odszkodowania w odpowiedniej wysokości mogą pomóc doświadczone kancelarie odszkodowawcze. Doświadczone firmy oferują też dopłaty do zaniżonych odszkodowań, które są świetnym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.