Każdy obywatel może domagać się zwrotu wniesionej opłaty przyłączeniowej, jeśli zapadł prawomocny wyrok sądowy uznający nieprawidłowość uchwały gminnej - wyjaśniła rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bielik. Jeśli gmina nie zwróci mieszkańcowi kosztów przyłącza, ten może wnieść pozew do sądu.

W piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych, zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand poinformował, że organy stanowiące gmin często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci.

Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów żeby przeanalizowali gminne uchwały pod kątem warunków podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnych. Prokurator podkreślił przy tym, że gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłącza.

Hernand przypomniał wyrok WSA z 22 listopada 2010 roku (sygn. akt II SA/Kr 851/10), w którym sąd stwierdził nieważność uchwały rady gminy ustalającej odpłatność za podłączenie do urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych. W uzasadnieniu wskazano, „że nie ma podstaw do podjęcia takiej uchwały przez gminę w żadnym z przepisów".

Na obowiązek pokrycia kosztów wykonania przyłącza kanalizacyjnego ze środków własnych gminy wprost wskazał Sąd Najwyższy w swojej uchwale z 13 września 2007 roku (sygn. akt III CZP 79/07). SN podkreślił, że udostępnienie takiego przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców.

Resko24.pl/kurierPAP

Komentarze  

M
0 # M 2017-08-13 12:33
A w jaki sposób rozliczono unijne dofinansowanie na te inwestycje czy były błędy w projekcie czy w rozliczeniu a teraz kto nie zachował faktury to niech szybko coś skręci na boku od fachowców to i tak będzie do przodu
Zgłoś administratorowi
Małgorzata
+1 # Małgorzata 2017-08-13 19:31
Proszę napisać w tym temacie coś więcej?
jak to wygląda w naszej gminie? Czy ktoś uzyskał z gminy zwrot kosztów poniesionych za przyłącze?
Jeżeli jakiś mieszkaniec posiada rachunki za przyłącze to do kogo powinien udać się po zwrot?
Zgłoś administratorowi
Norek
+2 # Norek 2017-08-14 14:49
Ciekawy artykuł, przydałoby się więcej szczegółów, co i jak bo rozumiem że takowe pismo do Urzędu Miejskiego trzeba złożyć z fakturą, rachunkiem za przyłącze ?
Zgłoś administratorowi
szambonurek
0 # szambonurek 2017-08-16 14:39
Koniecznie. A na Pismo z odpowiedzią na podstawie interpretacji własnej P. Prezesa od razu pisać odwołanie do Burmistrza.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.