Publikacja dotycząca zwrotu kosztów za przyłącza wodno-kanalizacyjne wywołała spore zainteresowanie Czytelników. Zapytaliśmy prezesa spółki "Wodociągi i Kanalizacje" w Resku jak sytuacja wygląda na terenie naszej gminy.

Przypomnijmy, w piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych, zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand poinformował, że organy stanowiące gmin często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci. Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów żeby przeanalizowali gminne uchwały pod kątem warunków podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnych. Prokurator podkreślił przy tym, że gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłącza. Więcej w artykule: Gminy zwrócą za przyłącza.

Na terenie gminy Resko siecią wodno-kanalizacyjną zarządza spółka "Wodociągi i Kanalizacje". Zapytaliśmy prezesa Pawła Manowca o stanowisko dotyczące zwrotu kosztów za przyłącza.

- Na dobrą sprawę, takie zapytanie należałoby skierować do zastępcy prokuratora generalnego, który taką informację puścił w świat. Jak podają media, przywołano wyrok sądu administracyjnego z 2010 roku, ten wyrok dotyczył uchwały rady miejskiej z 1999 roku, czyli przed wejściem ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W tamtym czasie najprawdopodobniej gminy nie mogły uchwalać takich opłat, ale jednak gdzieś takie uchwały powstały. Jeżeli chodzi o stan aktualny, moim zdaniem od 2002 roku reguluje to w sposób jasny "Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków", konkretnie mówi o tym art. 15 pkt. 2.Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. I w zasadzie tyle na temat - powiedział Paweł Manowiec prezes spółki "Wodociągi i Kanalizacje" w Resku.

- Z mojego punktu widzenia, zastępca prokuratora powinien zawrzeć więcej wyjaśnień dotyczących jego stanowiska. Używanie zwrotu "gminy zwrócą za przyłącza" na dzień dzisiejszy jest niewłaściwe, wprowadza ludzi w błąd. Zgodnie z art. 15 pkt. 2, budowa przyłącza i jego utrzymanie leży po stronie właściciela nieruchomości. Byłoby dobrze gdyby prokuratura rozwinęła tą swoją myśl - dopowiada Paweł Manowiec.

Resko24.pl

Komentarze  

vidant
+7 # vidant 2017-08-15 21:30
Nie kumam... Pan prezes podważa wiedzę prokuratora - na podstwie własnej interpretacji?

Proszę poniżej teksty z 2016r:

http://prawodlasamorzadu.pl/2016-12-02-definicja-przylacza-wodociagowego-w-swietle-orzeczen-uokik

Cytat:
UOKIK uznał za ograniczającą konkurencję i naruszającą zakaz, o którym mowa w art 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, praktykę (...) polegającą na bezpodstawnym nakładaniu na odbiorców obowiązku ponoszenia kosztów części robót niestanowiących – co do zakresu – prac związanych z budową przyłącza wodociągowego, tj. kosztów wykonania fragmentu sieci wodociągowej od granicy nieruchomości do miejsca włączenia i nakazał zaniechania jej stosowania
Zgłoś administratorowi
vidant
+6 # vidant 2017-08-15 21:35
Z resztą to co Pan prezes zacytował mówi wprost że osoba ubiegająca się o podłączenie do sieci ponosi koszt za podłączenie do wodomierza (głównego) od strony swego budynku.
Zgłoś administratorowi
Tadziu Norek
+8 # Tadziu Norek 2017-08-16 10:12
Trochę dwuznaczna sytuacja. Rozumiem, że koszt za instalację do wodomierza ( zazwyczaj wnętrze budynku ) ponosi właściciel, natomiast usługodawca w tym przypadku również zleceniodawca bo to na wniosek Urzędu Miejskiego w Resku, który jest powiązana ze spółka gminną Wodociągi i Kanalizacje koszt przyłącza od wodomierza do instalacji ( zewnętrzna strona budynku ) powinien ponieść usługodawca. Wobec czego wydaje się, że spółka/urząd powinny zwrócić koszty poniesione przez mieszkańca - koszty "od muru do ulicy" czyli za przyłącze.
Zgłoś administratorowi
szambonurek
+3 # szambonurek 2017-08-16 14:35
Ewentualnie od sieci w ulicy do granicy działki, jeśli brak wodomierza głównego po stronie ulicy.
Zgłoś administratorowi
lidia
+3 # lidia 2017-08-29 06:34
Pan Prezes cytuje przepis który mówi że osoba która ubiega się o przyłącze, ja nie ubiegałam się o przyłącze, mnie zmuszono do przyłączenia się do kanalizacji, ja nie mam o to pretensji, ale jeżeli wprowadza gmina zmiany to powinno to być na koszt gminy i spółki. Przecież na ten cel pozyskiwali unijne pieniądze.Nie dosyć że na nasz koszt wykonywane są przyłącza to jeszcze co roku podwyższają opłaty za wodę i ścieki, też twierdząc że muszą ponieść koszty remontów i różnych takich rzeczy, zresztą za przyzwoleniem prawie 100% radnych
Zgłoś administratorowi
darmowe przyłącza
0 # darmowe przyłącza 2017-08-31 14:44
Prezesa chyba zatkało.
Zgłoś administratorowi
M
+2 # M 2017-09-01 14:11
A może brakło na dywidendy i jubileusze były za małe to skrojono mieszkańców razem złożyliśmy się na prezent dla udziałowców bo to spółka.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.