Na wieloletnim pokryciu dachowym zaczynają pojawiać się tak zwane purchle, zaś sama izolacja powoli traci szczelność – to właśnie najbardziej rzucające się w oczy powody, dla których powinniśmy pomyśleć o montażu nowej papy. W przypadku dachów skośnych często pojawiają się też spękania a w nich również nierzadko zaczynają wyrastać rośliny. Takie pokrycie również nadaje się jedynie do gruntownego remontu. Oto kilka porad jak go sprawniej przeprowadzić.

Na początku warto zaznaczyć, że pozbycie się starej papy jest drogie i nastręcza wielu kłopotów ze względu na wymóg utylizacji, dlatego w miarę możliwości należy unikać zdejmowania starego pokrycia. Koniec końców będzie ono całkiem dobrą bazą i podstawą dla nowej powłoki.

Pierwsze kroki w montowaniu nowej papy

Papa, którą chcemy reperować z pewnością jest już pokryta wieloma napuchnięciami i niedoskonałościami – wszystkie je należy odpowiednio zniwelować i wyrównać. Kolejnym krokiem będzie dokładne zagruntowanie powierzchni całego dachu. Trzeba przy tym pamiętać, że substancji smołowych nie należy łączyć z materiałami bitumicznymi, gdyż jest to połączenie niemal gwarantujące przenikanie wilgoci w głąb budynku. Jeśli jednak na naszym zadaszeniu nie użyto smoły, pozostaje nam sprawdzić, czy gruntowane podłoże jest w dobrym stanie. Kiedy chodzi o tak zwane deskowanie, a więc drewnianą warstwę konstrukcji dachu spadzistego, musimy skrupulatnie zbadać jego stan, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom zawilgocenia. Najlepszym sprawdzianem stanu drewnianego podkładu jest przejście się po nim. Jeśli deski wyginają się za bardzo, prawdopodobnie zostały nadwątlone przez szkodniki lub wodę przedostającą się do wewnątrz. W celu dalszego dogłębnego sprawdzenia stanu desek przeprowadza się odkrywki, które mają za zadanie zbadać stan dachu.

 

Samą papę ułożymy na starych warstwach pokrycia przy pomocy lepiku asfaltowego na gorąco, a w przypadku wyboru nieco gorszych pap na welonie szklanym lub tekturze – na zimno. Dopuszczalne jest także mocowanie mechaniczne odbywające się z użyciem wkrętów o dużych podkładkach (aby wiatr nie mógł rozrywać materiału). Ostatnią i zdecydowanie najlepszą metodą przytwierdzania nowej warstwy papy pozostaje termozgrzewanie. Palniki gazowe lub zgrzewarki bezpłomieniowe pozwolą nam na ułożenie na dachu najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów. Papy zgrzewalne modyfikowane na osnowie poliestrowej to najlepszy możliwy wybór, kiedy w grę wchodzi renowacja starego pokrycia. Odznaczają się one nie tylko wyjątkową rozciągliwością, elastycznością i odpornością na zrywanie, ale też doskonale znoszą wysokie oraz niskie temperatury. To właśnie papa modyfikowana przeznaczona do zgrzewania jest obecnie najbardziej popularnym wyrobem do przeprowadzania prac remontowych na dachu.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.