Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

18 października 2017 roku w Łobeskim Domu Kultury odbyła się konferencja „Dziedzictwo archeologiczne Ziemi Łobeskiej – czynnikiem rozwoju turystyki” zorganizowana przez Łobeską Fundację Archeologiczną i burmistrza Łobza.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas drugich liceum w Resku wraz z opiekunami – panią Dorotą Rolą i panią Ewą Wawrzyniak. O godzinie 10:00 nastąpiło otwarcie konferencji przez burmistrza Łobza pana Piotra Ćwikłę. Część referatową rozpoczęła dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego wykładem „Grobowce megalityczne jako element promocji turystycznej regionu na przykładzie wybranych stanowisk europejskich”. Wśród przedstawionych pozycji znalazły się m.in. stanowiska niemieckie (Dolmen) i hiszpańskie (Los Millares), a także polskie (Karsk i Wietrzychowice). O megalitach znajdujących się w naszej okolicy opowiedział pan Bogdan Przybyła, Prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej, podczas wykładu „Megality Ziemi Łobeskiej”.

Trzecią prezentację poprowadził dr hab. Andrzej Janowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Jej tytuł brzmiał „Znane i nieznane grodziska z okolicy Łobza”. Po przerwie kawowej rozpoczęła się druga część referatowa. Głos zabrała dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Katedry Archeologii Uniwersytetu SzczeFcińskiego, która w swojej prezentacji pt.: „Konkurenci? – archeolodzy, ludzie i zabytki Pomorza Zachodniego” poruszyła między innymi temat detektorystów. Omówiła przepisy prawne dotyczące posiadania i użytkowania wykrywaczy metali w krajach europejskich, również w Polsce.

Doktor Rafał Simiński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił referat „Matzke Bork – niezwykły rycerz księstwa Gryfitów (ok. 1360 – ok. 1426)”. Opowieść o tejże postaci zaciekawiła uczestników ze względu na pełną rozmaitych wątków historię. Wszystkie prezentacje wzbudziły zainteresowanie nie tylko u osób bezpośrednio związanych z archeologią, ale u wszystkich słuchaczy. Najważniejszą konkluzją spotkania było to, że dziedzictwo archeologiczne jest wspólne, należy do wszystkich. Historia nie jest do końca poznana i nie tylko naukowcom powinno zależeć na jej odkryciu. W związku z tym powinniśmy dbać o dziedzictwo, jakie posiadamy i robić wszystko, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia, zaniedbania, ostatecznie zapomnienia.

Julia Lengas Adrianna Szcześniak uczennice LO w Resku
zdjęcia: Michał Wasilewski

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x