Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu Miejskim im. Kubusia Puchatka w Resku odbył się poranek patriotyczny, którego program przygotowały nauczycielki z dziećmi z najstarszych grup: „Króliczków” i „Tygrysków”. W uroczystości wzięły udział wszystkie przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy, dyrektor przedszkola Marzannę Knap oraz zaproszony gość Pani Alicja Pawłowska. Wszyscy odświętnie ubrani, udekorowani biało-czerwonymi kotylionami i kokardkami zajęli miejsca w jednej z sal przedszkolnych, aby uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

Na wstępie przedstawiono dzieciom krótką historię odzyskania niepodległości Polski, następnie przedszkolaki i dorośli zaśpiewali doniośle hymn państwowy. Potem można było usłyszeć m.in. wiersze „11 listopada”, „Święto Niepodległości”, pieśń wojskową „Przybyli ułani pod okienko”, a także piosenki przedszkolne: „Polska – białoczerwoni”, „Mój dom”. W repertuarze uroczystości nie mogło zabraknąć wiersza Wł. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”, który z podziałem na role wyrecytowały wszystkie dzieci i dorośli. Doniosły charakter spotkania podkreślił taniec w wykonaniu „starszaków” – krakowiak.

Ważnym punktem poranka była „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, którą przedstawiła Pani Alicja Pawłowska. Dzięki Jej opowieści oraz pogadance dzieci utrwaliły wiedzę na temat historii powstania naszego państwa.

Wbrew pozorom, poranek patriotyczny nie był dla dzieci wydarzeniem patetycznym – starsze przedszkolaki wykazały się wiedzą i dojrzałą postawą zachowania, młodsze dzieci otrzymały wzór do naśladowania. Przybliżając dzieciom obraz naszego kraju, jego kulturę i tradycje, znaczenie symboli narodowych, budujemy szacunek i przywiązanie - wzniecamy iskierkę patriotyzmu metodami dostępnymi percepcji dziecka. W ten sposób małymi kroczkami kształtujemy w naszych wychowankach świadomość „bycia Polakiem”. Wśród wielu sposobów niezwykłą rolę odgrywa udział dzieci w ważnych uroczystościach.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym świętem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków” .

N.Jeżyk-Dziuba
J.Szpak
B.Woszczyńska

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.