Kim jesteśmy?
Grupą, która lubi pracować, uczyć się i podejmować wyzwania. Stworzyliśmy zespół na potrzebę konkursu pod nazwą Pomorska Liga Historyczna – Pomorze Zachodnie w dziejach Polski i Europy.

Pięć osób z I A LO i II A, II B LO: Julian Pudełek, Marita Romańczuk Oskar Kurszewski, Kamil Zawadzki, Julka Lengas, postanowiło rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę z historii regionu w powiązaniu z historią Polski oraz historią powszechną.

Zmagania konkursowe będą trwały od października 2017 r. do maja 2018 r. :
I runda to turniej wiedzy : Złoty wiek Pomorza
II runda – opracowanie lokalnej/regionalnej ścieżki turystycznej
III runda – debata punktowana: Polska odrodzona po 1918 roku
IV runda – wywiady ze świadkami historii
V runda – gra miejska: Francuski Szczecin.

W I rundzie poszło całkiem dobrze (5 miejsce w ogólnej punktacji), przed nami II etap, w którym opracowujemy ścieżkę turystyczną. Zadanie polega na wykonaniu projektu w formie prezentacji multimedialnej na temat wybranych przez siebie miejsc, leżących w okolicy. Punkty te powinny być powiązane z historią regionu, jego dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Projekt powinien zawierać wzory tablic lub znaków informacyjnych, którymi ścieżka miałaby być oznakowana w terenie.

W celu ustalenia tytułu i punktów 3 listopada cały zespół projektowy spotkał się z panem Radosławem Skryckim – profesorem US, historykiem, znawcą historii Pomorza Zachodniego. Ustaliliśmy, iż motywem przewodnim ma być herb Reska, czyli drzewko z siedmioma listkami. Posłuży nam ono za element graficzny trasy, w który wpisujemy zapomniane budowle czy niezwykłych ludzi naszego miasta. Tego samego dnia przeszliśmy umówioną trasą, co zajęło nam około 2 godzin. Przystąpiliśmy do badań i zbierania materiałów, każdego jak się okazało z 8 punktów. Dlaczego tyle? Herb Reska to drzewko, ale doliczyliśmy też pień.

Naszą trasę rozpoczynamy od synagogi – miejsca modlitw Żydów, dziś wolnostojącego prywatnego budynku. Niewiele wiadomo na temat tego miejsca, ale mamy nadzieję, że choć część wątpliwości wkrótce rozwiejemy. Następnie przechodzimy pod pomnik Carla Sprengla, tu zaplanowaliśmy kolejną tablicę, na której znajdzie się także informacja o cmentarzu żydowskim znajdującym się niegdyś na niedalekim wzniesieniu. Źródeł potwierdzających tę informację jest wiele. Przechodzimy parkiem pod wzgórze Borków. Na ten temat jest ogrom wiedzy, a i w ostatnim czasie badań archeologicznych, ale nie chcę zdradzać szczegółów, albowiem niech zostanie to ciekawostką objaśnioną w opowieściach na trasie. Niedaleko wzniesienia kolejny punkt – muzeum, z którego eksponaty można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Kierujemy się dalej, na północ Reska, do miejsca, które mieszkańcy naszego miasta na pewno pamiętają – Dworzec Północy. Dziś pozostał tylko budynek lokomotywowni oraz wieża ciśnień, którą udało się nam zobaczyć dzięki uprzejmości pracownika Urzędu Miasta Reska, pana Seweryna Tomeckiego. Dołączam zdjęcia z tego niesamowitego miejsca i naszej wycieczki w dniu 21 listopada 2017 roku. Przechodzimy dalej, w stronę budynku poczty, kiedyś sądu i prokuratury. Kolejna tablica i punkt ścieżki turystycznej to nieistniejący budynek kaplicy staroluterańskiej, który stał na terenie cmentarza komunalnego w Resku, tuż za bramą. Z budowli tej, nic w tej chwili nie pozostało. I ostatni listek w naszym herbie, a zarazem na trasie wycieczkowej to dom Sydonii von Borck, w okolicach rynku. Ta ciekawa postać związana z naszym regionem mieszkała w Resku, ale w wyniku pożaru straciła majątek.

Miejsc i ludzi, których już nie ma w naszym mieście, jest mnóstwo. Poprzez prezentację szlaku, chcemy umożliwić poznanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, popularyzować historię naszego regionu i okolicy. Ważnym elementem naszego projektu jest wartość edukacyjna, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy i na oprowadzanie już wkrótce. Jesteśmy po spotkaniu z Burmistrzem MR panem Arkadiuszem Czerwińskim, który udostępnił nam znak graficzny herbu Reska i wspiera nasz projekt, jako wstęp do kolejnych działań w tym kierunku. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną projektowane tablice a może nawet muzeum…

Opiekun projektu: Ewa Kurzyk

Fotorelacja cz. 1/2

Fotorelacja cz. 2/2

Reako24.pl/Zespół Szkół w Resku

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.