Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował , że 2018 rok będzie Rokiem Ireny Sendlerowej . Posłowie chcą w ten sposób oddać "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W uchwale przypomniano, że Irena Sendlerowa to bohaterka, która ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Zwrócono również uwagę na rolę jej współpracowników, "którzy ramię w ramię, z narażeniem życia poświęcali się, niosąc pomoc potrzebującym i słabszym".

W styczniu 2018 roku do wszystkich szkół trafił list Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Rzecznik przypomina w nim , kim była Irena Sendlerowa - orędowniczką szacunku i otwartości dla potrzebujących, a przy tym skromną , cichą i pełną uśmiechu osobą. Pan Michalak zachęca środowiska szkolne do prowadzenia działalności w celu upamiętniania tej postaci.

Nasza szkoła w 2017 roku otrzymała imię Ireny Sendlerowej , na sztandarze szkoły widnieje jej wyszywany portret. Rok 2018 będzie obfitował w wiele wydarzeń i przedsięwzięć związanych z postacią naszej patronki. Na budynku szkoły został zawieszony baner informujący o tym , iż nasza szkoła włącza się do akcji upowszechniania wiedzy o Irenie Sendlerowej.

Na dolnym i górnym korytarzu szkoły wyeksponowano gazetki – plakaty przygotowane przez uczniów szkoły prezentujące biografię pani Ireny oraz wspomnienia ocalałych i uratowanych przez Sendlerową osób. W maju czeka nas uroczystość z okazji Dnia Patrona oraz 3- dniowa wycieczka do Warszawy „ Śladami Ireny Sendlerowej ” . Zostaną również przeprowadzone konkursy, plastyczne, jak i wiedzy o działalności bohaterki. Nie zabraknie też lekcji i prac projektowych związanych z życiem Ireny Sendlerowej oraz czasami II wojny światowej , a przede wszystkim z Holokaustem. Nieodzowny element dekoracji to tulipany – kwiaty poświęcone naszej patronce oraz drzewko jabłoni , pod którym pani Irena zakopała słoiki z danymi o uratowanych dzieciach żydowskich.

O wszystkich przedsięwzięciach związanych z obchodami Roku Ireny Sedlerowej, będziemy informować na bieżąco. Z pewnością będą one służyły zachowaniu dla potomnych pamięci o Tej Wielkiej Polce oraz propagowaniu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, odwagi i patriotyzmu.

Resko24.pl/SP Starogard

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x