13 lutego 2018r. o godz. 15:00 na Rynku przed Urzędem Miejskim w Resku odbyła się akcja „One Billion Rising – Nazywam się Miliard”- akcja przeciw przemocy wobec kobiet, pod hasłem „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”! Organizatorami akcji był Zespół Interdyscyplinarny gm. Resko oraz Komisariat Policji w Resku. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Reska.

Akcja w Resku organizowana była po raz pierwszy, natomiast w Polsce odbędzie się po raz szósty. One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. W ten sposób zwracamy uwagę, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.

O godz. 15:00 grupa kobiet i dziewcząt w rytm muzyki rozpoczęła swój protest przeciwko przemocy. Wspólny taniec miał okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczają przemocy.

Przedstawiciele instytucji biorących udział w akcji przemawiali do zebranych mieszkańców naszego miasta. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego gm. Resko pani Iwona Lewandowska przybliżyła mieszkańcom cel i charakter akcji. Kierownik Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Resku asp. sztab. Edyta Klepczyńska podkreśliła, że jednym z priorytetowych zadań Policji jest przeciwdziałanie przemocy domowej, że przemoc jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia. Informowała także o możliwości uzyskania pomocy i wsparcia ze strony różnych instytucji. Zachęcała również do kontaktu z dzielnicowymi, którzy obejmują nadzorem w ramach prowadzonej procedury „Niebieskie Karty” rodziny dotknięte przemocą.

Podczas akcji w budynku Urzędu Miejskiego w Resku utworzono specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny, gdzie dzielnicowi Komisariatu Policji w Resku udzielali informacji zainteresowanym na temat przeciwdziałania przemocy, służyli poradą, rozdawali przygotowane materiały edukacyjne.

Podczas akcji nastąpiła również inauguracja projektu pn. „Minimalizacja traumatycznych przeżyć dzieci w trakcie interwencji domowych z użyciem przemocy”. Nadrzędnym celem tego projektu jest obniżenie poziomu napięcia i lęku u dzieci. Podstawę realizacji projektu stanowi maskotka „Miś”. Ma on łagodzić wysokie napięcie emocjonalne dziecka, które uczestniczy w czynnościach procesowych, bądź też znalazło się w trudnej sytuacji (interwencje z użyciem przemocy i inne). Maskotki będą wręczane małoletnim dzieciom przez policjantów, którzy najczęściej jako pierwsi mają kontakt z ofiarami przemocy.

Opracowała:
asp. sztab. Edyta Klepczyńska
KP Resko

fot. Edyta Klepczyńska

foto, film: Piotr Bartnicki/Resko24.pl

Resko24.pl

Komentarze  

Dopierdator
-8 # Dopierdator 2018-02-13 23:14
REWELACJA :lol: :D :lol: :-) Gratuluje inicjatorom tej akcji w Resku! To kolejny dowód na to, że dobre dociera również do zapierdziewia Resko :P Jak na debiut naprawdę extra, jestem pod wrażeniem. Gratuluje wszystkim zaangażowanym, drogie Panie byłyście świetne! Oby przemoc nie miała miejsca w Waszych domach! Gratuluję również policji za zaangażowanie w tą słuszną ideę.

A propos przemocy, dlaczego 13go a nie 14go jak wszystkie przesłanki na niebie i ziemi wskazują? Przecież to ogólnoświatowa akcja :-?

Czyżby lokalna siła kleru jest w stanie zaburzyć tak świetną inicjatywę ? Bo przecież, to właśnie Wasze wydarzenie miało kolidować z "ważnymi" uroczystościami w kościele. To jest jakiś dramat, jest mi bardzo przykro z tego powodu :oops:

Dlaczego, tak się stało? Czy żadna osoba z Was nie miała "jaj", żeby powiedzieć NIE? Dlaczego Organizatorzy poddali się mniej, lub bardziej wyraźnym sugestiom kościoła, w czym te 10 minut wspaniałego tańca miało kolidować z obrządkiem kościelnym? Gdyby to nie było w centrum miasta i nie było nagłaśniane w tym portaliku, zapewne nikt nawet nie wiedziałby o Co Wam chodzi!
Jest mi bardzo smutno z tego powodu, przecież skandowaliście sprzeciw przemocy ...

Żeby było bardziej optymistycznie bardzo Wam gratuluje drogie Panie! Byłyście świetne, akcja w Resku została zapoczątkowana :lol:
Zgłoś administratorowi
endi
+5 # endi 2018-02-14 02:12
Tańce wygibasy a robić nie ma komu
Zgłoś administratorowi
Egon Olsen
-6 # Egon Olsen 2018-02-14 16:26
Środa popielcowa to sroda popielcowa i nie robi sie wtedy jaj. Nie ma co bic piany....
Zgłoś administratorowi
Anna
-15 # Anna 2018-02-14 18:42
Wybory czas zacząć...
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x