Pin It

Do naszej redakcyjnej skrzynki dotarł niepokojący sygnał o składowaniu dużych ilości odpadów zwierzęcych na terenie biogazowni w Przemysławiu. Jak się okazało Urząd Miejski w Resku prowadzi kontrolę na terenie tego zakładu.

Poprosiliśmy o informację Urząd Miejski w Resku.

- Wpłynęło do nas zgłoszenie, dzisiaj (22.02.2018 r.) prowadziliśmy tam kontrolę razem z pracownikami z urzędu. Zrobiliśmy zdjęcia zawartości silosów, sporządziliśmy dokumentację z tej kontroli. Poprosiliśmy przedstawiciela firmy o przedstawienie stosownych decyzji i zezwoleń. Niestety na terenie zakładu nie było wszystkich dokumentów. Przedstawiciel biogazowni jutro ma do nas dostarczyć brakujące decyzje. Chodzi konkretnie o pozwolenia na wykorzystywanie odpadów zwierzęcych w procesie produkcji biogazu. Dzisiaj została nam przedstawiona decyzja dotycząca transportu i utylizacji odpadów zwierzęcych oraz pozytywna opinia powiatowego lekarza weterynarii. Zabrakło jednak dokumentów które zezwalałyby na wykorzystywanie tkanek zwierzęcych w obecnej linii technologicznej - powiedziała Danuta Mielcarek, sekretarz gminy Resko.

- Odpady zwierzęce składowane są w bardzo dużym silosie ograniczonym z obydwu stron ścianami, grunt jest utwardzony asfaltem, wiedzieliśmy tam również studzienkę w której gromadzą się krwiste odcieki z drobnymi tkankami które, jak deklarował przedstawiciel zakładu, są wykorzystywane w procesie produkcji biogazu. Mamy sporządzoną dokumentację z dzisiejszej kontroli, czekamy na brakujące dokumenty - dopowiada Danuta Mielcarek z Urzędu Miejskiego w Resku.

Otrzymaliśmy sygnał oraz zdjęcia na redakcyjną skrzynkę

- Biogazownia działa u nas już długo. Od kilku miesięcy jednak coś się zmieniło, smród jest nie do wytrzymania i to przy obecnej pogodzie. Co będzie się działo latem? Sam widok, jest masakryczny.Tam może być nawet kilkaset ton, głównie tuszek wypatroszonych norek!  Kiedyś do produkcji biogazu wykorzystywali tylko produkty roślinne, teraz gromadzą tam padlinę - relacjonuje zdenerwowany mieszkaniec Przemysławia i prosi o zachowanie anonimowości.

Biogazownia miała wykorzystywać produkty pochodzenia roślinnego oraz gnojowicę

Jak wynika z informacji zawartej na oficjalnej stronie internetowej biogazowni w Przemysławiu. Projekt biogazowni w miejscowości Przemysław, gm. Resko został zrealizowany przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 ramach Osi 4. „Infrastruktura ochrony środowiska”, Działania 4.1. „Energia odnawialna i zarządzanie energią”

Prace budowlane trwały 12 miesięcy, od czerwca 2012 roku do czerwca 2013 roku. Rozruch technologiczny został rozpoczęty w lipcu 2013 roku i został zakończony w grudniu osiągając moc na poziomie 92%. Koszt inwestycji wyniósł ponad 17 milionów złotych. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wyniosło ponad 8 milionów złotych.

Celem projektu jest budowa i eksploatacja instalacji Biogazowni pozwalającej produkować energię elektryczną i cieplną z biogazu pochodzącego z surowców odnawialnych, przy wykorzystaniu lokalnego potencjału surowcowego gminy Resko, przede wszystkim w oparciu o surowce dostępne z gospodarstwa rolnego. 

Jak czytamy dalej, biogazownia  miała zostać przystosowana do wytwarzania energii elektrycznej oraz energii cieplnej, przy zastosowaniu następujących substratów,:

  1. Gnojowica świńska: 1800 ton/rok
  2. Wywar gorzelniany: 9000 ton/rok
  3. Kiszonka z kukurydzy: 17500 ton/rok
  4. Kiszonka z liści buraczanych: 10000 ton/rok
  5. Kiszonka z traw: 1800 ton/rok
  6. Wysłodki buraczane: 10000 ton/rok (alternatywnie buraki cukrowe w ilości: 5500 ton/rok)
  7. Recyrkulat / woda do celów rozcieńczenia substratu

O szczegółach prowadzonej kontroli będziemy informowali. Poniżej zdjęcia jakie otrzymaliśmy na naszą redakcyjną skrzynkę.

Resko24.pl/ fot. Czytelnik, Google.pl, agromarketwiewiecko.pl/biogazownia.html

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Arkadiusz.
+100 # Arkadiusz. 2018-02-23 06:09
Ciekawy jestem czy podczas interwencji udokumentowania zawartość rowów odwadniajacych... np tego który przepływa przez park.
Zgłoś administratorowi
Gustaw
+133 # Gustaw 2018-02-23 19:14
Ten artykuł i jakże "wymowne" fotki dedykuję zwłaszcza ENTUZJASTOM tworzenia ferm norek w naszej gminie, a takich nie brakuje. W Iglicach wiosną 2015r., zaraz potem w samym Przemysławiu, a ostatnio w rejonie Piaski-Smólsko też próbowano przeforsować budowę takowej fermy. Takim "zapaleńcom norkowym" brakowało i chyba nadal brakuje wyobraźni, co z pozostałością norki po zdjęciu z niej futerka później się dzieje. Dla uzupełnienia wrażeń wzrokowych, jakie dają załączone do artykułu zdjęcia, proponuję pomieszkać choć przez kilka dni w takiej miejscowości lub chociaż przejechać drogą, by poczuć jeszcze "zapach" jaki temu towarzyszy, usłyszeć wrzask kraczących chmar kruków, których wcześniej nie było. Sama przyjemność mieszkanie w takiej sielskiej atmosferze. Do tego coraz częstsze przypadki skażenia wody pitnej. Wymieniać jeszcze???
Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec
+76 # Mieszkaniec 2018-02-23 21:08
Czekamy na kolejne "kwiatki"w gminie.Zapraszamy do Starogardu na pryzmy kiszonki i jej aromaty.
Zgłoś administratorowi
daniel
+118 # daniel 2018-02-23 22:21
ale to co nam szykowała panie ze Smólska taki pasztet to nie wierzę i jeszcze zebrania robili w ługawinie i ludzi tak kłamali ,a tu widzimy Co nas by czekało i sołtys ługawiny taki pusty że nie wie że padlina śmierdzi chyba że mieli dostać Order Odoru jak Otumanią. Oni nie mieli skrupuł dla nas szli po trupach do celu
Zgłoś administratorowi
Heniek
+118 # Heniek 2018-02-23 23:24
Ja też często tamtędy przejeżdżam smród nie do wytrzymania nie dziwie się ludziom ze walczą o swoje, ewidentnie nie liczą się z ludźmi wokół, sprawa przycichnie i będą robić swoje....
Zgłoś administratorowi
Gustaw
+122 # Gustaw 2018-02-23 23:48
# daniel -Tak, agitujący mieli nadzieję "dostać Order Odoru jak Otumanią" naiwnych, ten order miał być mocno szeleszczący, a naiwnym nabitym w butelkę zostałoby życie w zatrutym śmierdzącym środowisku, pełnym szczurów, much i robactwa.
Zgłoś administratorowi
Zainteresowany
+62 # Zainteresowany 2018-02-24 09:41
Może czas powiadomić media.Takie TVN z uwagą.Może w nich nadzieja,Przemysław,Starogard,może jeszcze jakieś urokliwe smrodki?Zapraszam do zgłaszania drogerii wiejskich
Zgłoś administratorowi
abel
+50 # abel 2018-02-24 10:43
jestem mieszkańcem najbardziej zasmrodzonej okolicy w powiecie łobeskim BAAAAARDZO DZIĘKUJE wszechmogącemu panu M***** który zorganizował sobie bardzo dochodowy biznes utylizacje gnijącej padliny tylko dlaczego kosztem nas czyli mieszkańców . Dziękujemy bardzo za wszechobecny smród , za kruki, wrony,gawrony roznoszące to świństwo roznoszące to po całej okolicy,za strumyk w parku którym to g*wno płynie wprost do rzeki
Zgłoś administratorowi
abel
+50 # abel 2018-02-24 10:54
mam pytanko co na to nasz burmistrz , co na to nasza rada miejska bo za chwile wybory no i wtedy to będą zebrania na wiochach no bo wtedy to każdy głos# wieśniaka# się liczy. szkoda tylko że nie liczy się głos #wieśniaka# wtedy kiedy my potrzebujemy czegoś , a my chcemy żeby burmistrz na którego głosowaliśmy ,rada którą wybraliśmy pomogła nam w takich sytuacjach jaką mamy z M****
Zgłoś administratorowi
Zenek
+99 # Zenek 2018-02-24 12:41
Marek nie możesz tak prymitywnie pisać,bo odkrywasz siebie i piszesz na siebie,to jak to rozumieć
Zgłoś administratorowi
kogutek
+88 # kogutek 2018-02-24 13:00
Do abel - A nie zapytasz Burmistrza dlaczego udaje że nic nie wie o ściekach w twojej miejscowości, które odprowadzane są z niemal każdego domostwa do przedwojennej "nibykanalizacji", która bezpośrednio bez żadnych odstojników, filtrów itp. odprowadza ścieki w stronę Regi??? W czasie poprzedniej kampanii wyborczej wygłoszone były konkretne deklaracje w temacie objęcia twojej miejscowości kanalizacją. I co dalej z tym problemem? Park również zdewastowany i nadal niszczony przez rozjeżdżanie ciężkimi pojazdami oraz przez ściek który wypływa obok tunelu i niekontrolowaną wycinkę. Który z urzędników pofatygował się by w twojej miejscowości cokolwiek sprawdzić? A co w tej kwestii robią przedstawiciele władzy gminnej którzy w twojej miejscowości mieszkają?
Zgłoś administratorowi
Zainteresowany
+101 # Zainteresowany 2018-02-24 17:52
Pamietam jak radny pan MW chodził dumny że to największa biogazownia w zach-pom.I co? Czar prysnął?Smród i robale.W Starogardzie podobnie,pan kasę robi,a lud wącha smród.A na wszystko sa przepisy.Może czas się ogarnąć lub zainteresować media lub wyższe szczeble administracji.Bogole się bogacą,ludzie zdrowie tracą.
Zgłoś administratorowi
abel
+33 # abel 2018-02-25 12:28
do kogutek- oczywiście że mamy inne problemy zgadzam się w stu procentach ale są rzeczy ważne i ważniejsze nie możemy jako mieszkańcy pozwolić na coś takiego na własnym podwórku zjednoczmy się i działajmy a nie wypominajmy, zróbmy porządek z tym co na obecną chwile jest najważniejsze , ogarnijmy jeden smród pseudo gazownie pana M
Zgłoś administratorowi
Edyta
+23 # Edyta 2018-02-25 15:22
Sęk w tym że jeśli biogazownia działa legalnie bo ma pozwolenia to nie zrobicie porządku. Co innego woda spływająca do Regi jakiej Urząd nie zbadał bo nie miał wiedzy co i jak zbadać, lub nie chciał umyślnie zbyt dużo widzieć.

Wszak woda ta jesli jest zanieczyszczona... To sprawę winni już w poprzednim tygodniu skierować do WIOS.
Zgłoś administratorowi
Zainteresowany
+81 # Zainteresowany 2018-02-25 19:33
Pozwolenia moze ma,ale czy na przechowywanie odpadów zwierzęcych pod gołym niebem i w takiej ilości?Na bank nie.Padlina to szczególny rodzaj odpadów,poczytajcie troszkę.A odprowadzanie ścieków-jesli mieszkańcy coś wiedzą,niech dokumentują i zgłaszają nieprawidłowości.
Zgłoś administratorowi
Marcin
+111 # Marcin 2018-02-26 14:34
do # Zainteresowany - Też pamiętamy jak ten pan radny chodził dumny z biogazowni w Przemysławiu. I pamiętamy również jak potajemnie organizował zebranie żeby powstała ferma norek
Zgłoś administratorowi
Obserwatorka
-134 # Obserwatorka 2018-02-27 14:22
Jacy wszyscy ludzie nagle zrobili się delikatnie. Fermy norek-NIE, biogazownia-NIE, fermy drobiu-NIE . Wszystko wam śmierdzi, wszystko jest złe . Tylko, że te miejscach dają prace a tym samym chleb dla wielu rodzin. W dawnych czasach na każdej wsi był PGR i nikomu nie śmierdziało ? Nie przeszkadzał gnój i zapach świnek a teraz wszystko jest na NIE . Ja proponuję żeby teraz te wielkie państwo któremu zaczęły przeszkadzać zapachy i ptaki stworzyło hodowlę tulipanów albo róż. Ludzie będą mieli pracę a zapach będzie piękny. Pozdrawiam
Zgłoś administratorowi
abel
+38 # abel 2018-02-27 17:33
do-obserwatorka ludzie nie są delikatne tylko delikatni, po drugie świnie krowy z wspomnianych PGR to nie gnijąca miesiąc padlina,po trzecie miejsca pracy??? jakie miejsca pracy ??? zatrudnionych jest pięć osób(w tym nikt miejscowy) - inspekcja stwierdziła że powinno pięć razy tyle no i na koniec wielkie państwo zaprasza serdecznie obserwatorkę na spacerek wokół BIOOOOOOGAZOWNI coś pięknego coś co zapamiętasz na całe życie tulipanku
Zgłoś administratorowi
Sikawkowy
-125 # Sikawkowy 2018-02-27 21:57
Zgadzam się z Obserwatorką, miałem wcześniej się wypowiedzieć, ale się wstrzymałem, jednak teraz swoje skromne zdanie wyrażę. Żal d**y pościskał, bo ktoś robi kasę i się nie dzieli z ludźmi, którzy kiometr dalej mieszkają. Ten śmieszny park to sami sobie poryliście Jak drewno wywoziliście, a smród jest tam od zawsze, nie od czasu początku biogazowni. Gdyby Wam wspomniany wcześniej przez wielu Pan M** sypnął groszem to byście siedzieli cichutko i by Wam ta padlina pachniała. Za PGR-u ludzie między świniami łazili i żarli kanapkę i nikt nie marudził, bo mieli za to płaconą pensję i w dodatku mogli coś na boku ukręcić i każdy był szczęśliwy. Ciekaw jestem jak długo jeszcze Pan W********** będzie jeszcze próbował coś ugrać i ile jeszcze będziemy czytać na Resko24 wywiadów i artykułów o biogazowni i delikatności nozdrzy ludzi. Tak wiele teraz się mówi o smogu i zanieczyszczeniach powietrza, macie coś ekologicznego, co przynosi zarówno energię jak i zysk, to to jest ble, bo śmierdzi, ale jak 3/4 z was pali szmatami w piecach to to jest alles gut i nikomu nie przeszkadza.
PS. Gdyby nie wspomniany wcześniej właściciel "tego smrodu", na przykład takiego Naćmierza już by na mapie nie było. Przestańcie się błaźnić, bo to już jest śmieszne.
Zgłoś administratorowi
Pokrzywdzony.
+15 # Pokrzywdzony. 2018-02-27 22:42
CHodzili nasi dziadkowie P.G.R. za pracę płacili, a smród był wliczony w czynsz za mieszkanie za które nie płacili. Ja nie pracuje w P.G.R. ZA MIESZKANIE muszę płacić i nikt z czynszu nie chce zwolnić a śmierdzi jak jasny szlak Wywiecko to z rodziną pomieszka w Przemysławiu to zmieni zdanie,Sikawkowy idź się odlej,bo Ci mocz mózg zaleje.OBSERWATORKA ty również na wymianę płatów mózgowych.
Zgłoś administratorowi
Sikawkowy
-127 # Sikawkowy 2018-02-28 06:11
Średnio 2 dni w tygodniu przejeżdżam przez Przemysław, faktem jest, że śmierdzi, ale bez przesady, nie jest to smród, który powala na kolana. PS. Kiedyś przejeżdżałem kilkukrotnie obok rakarni, tam to dopiero wali.
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+66 # Arkadiusz. 2018-02-28 08:44
Może zamiast przejeżdżać należy pomieszkać?
Zgłoś administratorowi
Szczepan
+35 # Szczepan 2018-02-28 09:09
Do - #sikawkowy# średnio 2 razy w tygodniu polecam odpoczynek w resku na przeciwko stacji orlen zapewniam będziesz miał bardzo dobrą opiekę bo tacy jak ty bardzo potrzebują takowej, no i podziękowania dla pana M... za istnienie naćmierza
Zgłoś administratorowi
Szczepan
-73 # Szczepan 2018-02-28 14:57
Wielkie podziękowania dla Pana M.W. radnego który jako jedyny odważył się poruszyć ten temat to dzięki jego zdjęciom temat został nagłośniony jedyna osoba prubująca coś zdziałać dla nas mieszkańców a to że jest on solą w oku niektórych mieszkańców to zwykła zazdrość i szukanie problemów w zdewastowanym parku chciałbym przypomnieć że to właśnie M.W. pare lat temu doprowadził ten park do pożądku . Na koniec " podziękowania" dla wazeliniarzy pana M... którzy pracują w tym smrodzie ważne przecież że stan konta się zgadza 10tego a zdrowie ich i rodzin mieszkających wokół tego bioooo interesu no cóż co to kogo obchodzi że pod gołym niebem leży 100 ton rozkładającej się padliny przecież to tylko wymysły i pomówienia ludzi ze wsi .
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x