Przewodnicząca Rady Miejskiej wraz z Burmistrzem, zaprasza Mieszkańców na obchody z okazji zakończenia działań wojennych na terenie Reska dnia 2 marca 2018r.

Uroczysty apel odbędzie się przy kwaterach wojskowych na cmentarzu. 

Wymarsz na cmentarz spod Urzędu Miejskiego o godz. 11.00. Wszystkich chętnych, mogących wziąć udział w tym wydarzeniu zapraszamy.

Organizatorzy

Komentarze  

weteran
+9 # weteran 2018-03-01 20:14
... historycznie rzecz ujmując Resko wyzwolono 3 marca 1945 r. (źródła podają 3-4.o3.1945 r.)

tak więc zapytują 2 marzec do czego nawiązuje!!!!!!!

taka nowa świecka tradycja

relatywizm historyczny?
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+1 # Arkadiusz. 2018-03-01 21:49
Do dnia roboczego... bo trudno zgonic etatowych pracowników w wolna sobotę.
Zgłoś administratorowi
Gustaw
+1 # Gustaw 2018-03-02 05:45
do # Arkadiusz. - Co innego np. takie dożynki, wtedy dzień wolny jak najbardziej możliwy. Później można wódeczkę wypić, pobiesiadować ;-)
Zgłoś administratorowi
alkoholik
-6 # alkoholik 2018-03-02 14:55
Uderz w stół a alkoholik się odezwie... Ja cały czas zabiegam by dostać zaproszenie na taką darmowa wódeczkę i nijak nie mogę na taką biesiadę trafić.

Kiedy są takie dożynki?
Zgłoś administratorowi
weteran
+5 # weteran 2018-03-02 20:02
...to Sylwestra zróbmy następną razką w kwietniu...

To i cieplej, i dzień dłuższy!!!
Zgłoś administratorowi
alkoholik
-3 # alkoholik 2018-03-02 21:23
... i wódeczka o północy lepiej się wchłonie.
Zgłoś administratorowi
mieszkanaka Reska
+3 # mieszkanaka Reska 2018-03-03 09:50
Bardzo dobrze, że władze pielęgnują pamięć. Czy oddalibyście życie za wolność, czy uciekalibyście do ciepłych krajów i na wódkę? To byli wspaniali ludzie, nie tchórze, nie sprzedajczyki bez honoru...jesteśmy Im winni szacunek.
Zgłoś administratorowi
Lucek
+5 # Lucek 2018-03-03 12:23
Ha ha co wy wypisujecie czy nie znacie historii Jakie wyzwolenie raczej to napaść na mieszkańców Regenwalde Wyzwalac mogli Lublin Warszawę bo to były miasta Polskie a Regenwalde było miastem Niemieckim chyba że tych trzech robotników Pr, myślowych którzy za żony wzięli sobie Niemki i nie chcieli stąd wyjeżdżać
Zgłoś administratorowi
żukow
+3 # żukow 2018-03-03 14:59
Pani przewodnicząca! żadnych działań wojennych w Resku nie było wojsko białoruskie ominęło nasze miasto i z Łobza przez Starogard kierowało się na Gardzin ,Potuliny, i walki były Łabuń Mały Iglice, Stołążek. Jedenastu żołnierzy zostało pochowanych w Potulinach już nie obecnym tartaku,pochowano ich ciała w trocinach reszta pochowana była po lasach po wojnie zebrano ciała ,ąle nie wszystkie w okolicach jeziora Ł. M. są jeszcze groby i nie tylko tam. ,, Święto zakończenia działań wojennych na terenie gminy Resko,,.
Zgłoś administratorowi
mieszkanaka Reska
+7 # mieszkanaka Reska 2018-03-03 18:00
to były trudne czasy, ale przecież te ziemie z dawien dawna były polskie, gdyby nie pomoc Rosjan...dalej Niemcy z lasów, i innych kryjówek mordowaliby ludzi. Wiadomo, że Resko było ofiarą swawoli Rosjan, zniszczyli zabytki, ale jest wyższy cel, na który trzeba patrzeć - POLSKA. ta ziemia - chociaż ze spalonymi domami...była i jest polska. Rosjanie zniszczyli to, co zbudowali Niemcy, ale potem na zgliszczach Polacy zasiali ziarno, zbudowali swoje domy. Wiele domów po Niemcach zostało, ja sama długo w takim mieszkałam i zawsze miałam poczucie, że zajmuję cudzą własność. Nie liczmy Niemców, którzy zostali...to podłe. W Rosji, na Białorusi, na Ukrainie mieszkają Polacy....z poczuciem, że to ich ziemia
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
-4 # Arkadiusz. 2018-03-03 19:00
Te ziemie nie były polskie. W czasach Mieszka jeszcze nie były polskie, w czasach Krzywoustego już nie były polskie...

One należały do rodzin księżąt pomorskich, potem legalnie "sprzedane" rodzinom Brandenburskim i Szwedzkim. I to już w latach wieku XVII. Praktycznie żadne świadectwa w formie zabytków w okolicy Reska nie zostały z czasów "polskich" tego terenu.
Zgłoś administratorowi
Lucek
+4 # Lucek 2018-03-03 19:42
Po wojnie to rozbierano Resko na odbudowę Warszawy z tej cegły odbudowano żydowskie kamienice których żydzi teraz od Polski się domagają Płacy zrujnowali piekno tej ziemi i dalej jak w latach 50 są gruzy Proponował bym zebrać ten gruz na statki i im odesłać to się im należy
Zgłoś administratorowi
weteran
-2 # weteran 2018-03-03 19:47
... a cóż to takiego strategicznego było w Gardznie, Stołążku, Potulinach...

po "kotle Świdwińskim" i między Łobzem a Świdwinem w okrążeniu znalazły się 4 dywizje niemieckie 10 korpusu SS (na obszarze 20 x 20 kilometrów znajdowało się od 15 do 20 tysięcy żołnierzy niemieckich z ogromną ilością sprzętu bojowego) - dowódca generał G. von Krappe.

nastąpił ewakuacja/odwrót wojsk niemieckich celem zgrupowania w okolicy Wicimic/Darszyc.

...gen. Krappe zrezygnował z prób zorganizowanego przebijania się przez pierścień otaczających go wojsk. Dał swym jednostkom wolną rękę. Każdy mógł działać tak jak chce. Żołnierze niemieccy mogli więc wyłamywać się większymi i mniejszymi grupami, a nawet próbować przebijać się w pojedynkę. Skutek był taki, że niektóre oddziały niemieckie próbowały jeszcze walczyć, inne porzucały broń.

Teatrem działań wojennych był "przesmyk dziwnowski": pas szerokości 500 metrów pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Wrzosowskim otwierający drogę na Wyspę Wolin. Zgromadzone tu wojska niemieckie miały w najbliższych dniach poważnie skomplikować sytuację nad morzem i pokrzyżować szyki polskich oddziałów. Zbyt mało wiedziano o zgromadzonych tu oddziałach niemieckich, nie doceniono także ich siły...

Obronę ziem powiatu łobeskiego wojskom niemieckim utrudniały masowe ewakuacje z Pomorza Zachodniego ludności cywilnej (ewakuacje odbywały się od końca 1944 r. – do marca 1945 r.). Powiatom Białogard i Kołobrzeg w połowie lutego 1945 r. przydzielono do okresowego zakwaterowania dodatkową masę 70 tys. uchodźców. Do końca tego miesiąca nakazano opróżnić ziemie pomorskie aż do Odry. W celu przyspieszenia należało ruch na ziemiach utrzymywać dniem i nocą

Obraz tamtych dni: konie wymęczone od wysoko załadowanych bujających się wozów. Płaczące dzieci, bezradni starcy, jęczący chorzy. Wyciągnięta szyja ryczącej na postronku krowy. I ludzie, ludzie! Małe grupy żołnierzy z brudnymi bandażami na chwiejących się nogach. Bohatersko odważne kobiety. Worki i paki, krzyki, wołania, trzaskanie batów. Konie padają, wozy przechylają się, leżą. Ludzie wyrzucają niedbale paczki, które jeszcze przed chwilą były ich całym dobytkiem... Ludzkie dramaty!!!
Zgłoś administratorowi
żukow
+3 # żukow 2018-03-03 22:53
Weteranie a Polacy przypadkiem nie w ten sam sposób uciekali,tylko strzelano z dwóch stron do Polaków i nie próbuj pisać historii (KOPIÓJ- WKLEJ.) Ja pisałem ,że w Resku nie było działań wojennych było zatem w Iglicach wiele porzuconych czołgów z braku paliwa ,ale i walczących pojazdów które brały udział w walce. Nie pisz o bólu,bo moja rodzina poniosła w Warszawie wiele strat zginęło 17 członków rodziny i znam tą okrutną historię,brudnych bandaży ,kanałów,głodu,człowieka zamienionego w podłe zwierzę etc. z opowiadań rodzinnych. To oni jego chrzcili i wierzyli ,że jak wygrają wojnę dostaną 7 lat urlopu, a Polacy i inne narody będą pracować, a oni ogłoszą się narodem panów .Nasze Polskie rodziny cierpiały od 1939- do 1945r i do dzisiaj cierpimy przez jednych i drugich. Weteranie jeżeli jesteś polakiem to współczuj Polakom bo Polacy tej wojny nie wywołali, pisanych historii jest tyle ilu ją pisze, słuchaj ludzi co ją przeżyli.
Zgłoś administratorowi
Lucek
-3 # Lucek 2018-03-04 10:10
A więc pytanie co wyzwalali Niemców od Niemców czy polegli jak wielu polskich żołnierzy Co z zolnierzami którzy polegli zdała od miast i groby ich są rozsiane po lasach Morze pamiętajmy o nich zawsze a kwiaty skoadajmy w dniu wojska Polskiego Bo tu wyzwolenia nie bylo
Zgłoś administratorowi
narrator
-5 # narrator 2018-03-04 10:28
Tematem wiodącym są działania wojenne w rejonie Reska i dzień 2 marca...
Już nie wspomnę jakie kontrowersje wywołuje data zakończenia wojny 8 maja (obchodzona przez aliantów) i 9 maja przez kraje postsocjalistyczne...
... to nie były walki, tylko potyczki wycofujących się wojsk. Na tych terenach nie było regularnych linii (planowego) oporu, jedynie PUNKTY OPORU, ewentualnie INCYDENTY Z URZYCIEM SPRZĘTU BOJOWEGO.
Resko było w rejonie natarcia 3 Armii Uderzeniowej, lewa strona 1 Gwardyjska Armia Pancerna - postawione zadania - szybka likwidacja ostatnich rejonów obrony nieprzyjaciela, przegrupowanie jednostek na kierunek berliński.
W rejonie przemieszczania, na odcinku Starogard - Wicimice siły żywe oraz sprzętu bojowego były nękane, ostrzeliwane (naloty lotnicze) - stąd przekazy osobowych źródeł informacji o pozostawionym sprzęcie, trupach poległych żołnierzy... w rejonie Stołążka - Orzeszkowa- Wicimic. Działania w tym pasie natarcia odbywały się 7 - 8 marca 1945 r. (tak więc do czego nawiązuje DATA 2 MARCA!!!)
Pomijając to wszystko, podkreślam zawsze największe straty wojenne są wśród ludności cywilnej... W każdym człowieku płynie czerwona krew, czy to Polak czy to Niemiec (przy czym nie należy zapominać kto był inicjatorem działań wojennych ).
PODKREŚLANIE CZYJA OFIARA KRWI BYŁA WIĘKSZA.... NIE MA SENSU... (politycznie zawsze najbardziej będą pokrzywdzeni - Żydzi, bo takie jest "ciśnienie" mediów, a "my" możemy się jedynie opluwać, "...bo ja miałem rodzinę w Warszawie, albo gdzie indziej... i mojsza prawda jest ważniejsza od twojszej..."
DZIAŁANIA WOJENNE TO BYŁY PRZEDE WSZYSTKIM LUDZKIE DRAMATY.
DRAMATY POJEDYŃCZYCH LUDZI, RODZIN...
To aby było jeszcze ciekawiej wywołam temat żołnierzy wyklętych - mamy jednego takiego Pana na naszym terenie, i kilku Panów z Ludowego Wojska Polskiego (stacjonujących w Iglicach).
Mając na uwadze bieżące ustalenia historyczne (jeden okupant został zastąpiony przez kolejnego okupanta) w jakim kanonie wpisują się Panowie z Ludowego Wojska Polskiego w powojennych dziejach Reska.
Zgłoś administratorowi
Lucek
-5 # Lucek 2018-03-04 14:53
A więc nie rubmy farsy z obchodami w dniu 3 marca zróbmy coś żeby nie postawiono w środku miasta pomnika Kaczyńskiego bo do tego zmierza obecny rząd
Zgłoś administratorowi
narrator
-3 # narrator 2018-03-04 15:40
...od 1946 roku rolę koordynatora walk z podziemiem niepodległościowym przejęło Ludowe Wojsko Polskie.

...w tym celu powołano Państwową Komisję Bezpieczeństwa.

"W każdym województwie powstały regionalne struktury PKB, która na biurko Naczelnego Dowódcy WP słała dokładne sprawozdania z likwidacji reakcyjnych band, czym zajmowały się do spółki jednostki liniowe LWP, KBW, UB, MO i NKWD.

Na czele komisji stanął minister obrony narodowej Michał Rola-Żymierski, w jego skład weszli minister Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanisław Radkiewicz...

na 14 stref bezpieczeństwa, powołując w nich wojewódzkie komisje bezpieczeństwa, w skład których każdorazowo wchodził przedstawiciel wojska, szef miejscowego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, komendant MO oraz dowódca jednostki KBW.
Zgłoś administratorowi
żukow
+2 # żukow 2018-03-04 16:44
Skończ z tym Wklejaniem i Kopiowaniem historii
narrator, czy tam weteran.
Zgłoś administratorowi
weteran
-4 # weteran 2018-03-04 17:47
Ciekawym faktem historycznym, było operowanie na naszym terenie następujących jednostek:

15. Dywizja SS „Lettland” utworzona na początku 1943 r. z batalionów Schuma jako Lettische SS Freiwilinge Legion, później jako Lettische SS Freiwilinge Brigade. Wiąże się z nimi zbrodnia wojenna w Podgajach kiedy to na przelomie stycznia–lutego 1945 r. dokonali bestialskiego mordu na 32 jeńcach, których związano drutem kolczastym,
Odpowiedzialnością zostali obarczeni konkretni ludzie,tj. ówczesny dowódca 15. Dywizji SS „Lettland”, SS-Oberführer Adolf Ax (Walon z pochodzenia), który zastąpił Herberta von Obwurzera, Obersturmbannführer Paul Massel, dowódca 48. pułku „General Seyffardt” oraz dowódca 2. batalionu tegoż pułku, SS-Hauptsturmführer Friedrich Träger, a ponadto żołnierze kilku innych, mniejszych jednostek niemieckich operujących wtedy w rejonie Podgajów.

Francuska 33. Dywizja Grenadierów Waffen-SS „Charlemagne”-
tworzyli ją żołnierze wchodzący uprzednio w skład Francuskiego
Legionu Ochotniczego (LVF), a nawet 8. Brygady Szturmowej Waffen-SS „Frank-
reich. Jej szeregi zasilili także ludzie przeniesieni z 18. Ochotniczej Dywizji
Waffen-SS „Horst Wessel” i ochotnicy z innych krajów. Poza
etnicznymi Francuzami i w większości niemieckojęzycznymi mieszkańcami
Alzacji w jej składzie znaleźli się ponadto Szwedzi, Szwajcarzy, Laotańczycy,
Wietnamczycy, a nawet pojedynczy Japończycy...
Zgłoś administratorowi
Lucek
+4 # Lucek 2018-03-04 21:36
Dokładnie to była rozbita dywizja pancerna Herman Gering która szła na pomoc Kołobrzegowi
Zgłoś administratorowi
sasiad
+3 # sasiad 2018-03-05 21:27
tradycja to rzecz święta....oglądaliście ,,Misia"...?
na tej ziemi w marcu 1945 r. zapanował względny spokój...to nie Polacy wywołali wojnę...ale zasłużyli na ten kawałek gruntu...nam na wschodzie zabrano, chociaż nie byliśmy oprawcami...świętujmy wolność, nadzieję, pokój tak jak zwykliśmy obchodzić swoje urodziny...od wtedy swojej krwią zdobytej ziemi...kiedy zginie tradycja przyjdzie najeźdźca...szanujmy to co mamy, bo nie wiemy na jak długo
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+5 # Arkadiusz. 2018-03-06 06:25
"Nowa świecka tradycja" to nie powód by rozpowszechniać kłamstwo historyczne, oglupiać naród i wprowadzać zamęt.

Rozumiem, że dla Ciebie jest wszystko ok, że Ukraina powinna obchodzić rocznicę wyzwolenia Ukrainy w odniesieniu do np. Lwowa, i mówić że z dawien ziemię te były ukraińskie, że Rosjanie w obwodzie Kaliningradzkim winni zdeptac historię Warmii i Żmudzi...

Jak dla mnie ziemię Reska nie były Polskie i szacunek jesteśmy winni Niemcom i ich świadectwo historycznym. Oczywiście nie mówię o zwrocie tych ziem i przepraszamy, za to że je zyskaliśmy... mówię tylko o szacunku i prawdzie historycznej.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.