Pin It

dzien kobiet 2018Dzień Kobiet jest świętem, które obchodzimy co roku dnia 8 marca. Jest to doskonała okazja do obdarowania pań prezentami, kwiatami czy słodyczami. Dzięki temu każda kobieta poczuje się doceniona i szczęśliwa.

Dzień Kobiet zaczęto obchodzić w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Miało to na celu rozpowszechnianie idei równouprawnienia kobiet oraz poszanowania praw kobiet. W roku 1911 zaczęto obchodzić ten dzień w Austrii, Danii, Niemczech oraz Szwajcarii. Wtedy kobiety chciały wywalczyć sobie prawo do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych, prawo do pracy oraz szkoleń zawodowych i zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

W tym roku święto nabrało szczególnego znaczenia, bowiem 2018 Sejm ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie i posłanki uczcili setną rocznicę przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych.

28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze - możemy przeczytać w uchwale. Ta decyzja, potwierdzona w Konstytucji Marcowej, wynikała z polskiej tradycji republikańskiej, w której kobiety miały usankcjonowaną prawnie podmiotowość. Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła im pełnią praw wyborczych.

 

Panowie, nie zapomnijcie więc obdarować bliskich swemu sercu Pań kwiatami czy drobnym upominkiem. Jest to bowiem dobry czas do okazania im jeszcze większej miłości i szacunku.

Drogie Panie! Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej, aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet!

Redakcja Resko24.pl

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x