Pin It

Od 12 do 16 marca w Zespole Szkół w Resku odbył się Tydzień Matematyczny. Tym razem w całkiem innej odsłonie! Po raz pierwszy w konkurencjach, poza uczniami klas gimnazjalnych i licealnych, brali udział uczniowie z klas 4-7 szkoły podstawowej. Przez pięć dni zmagali się oni w różnych dyscyplinach matematycznych.

Pierwszą konkurencją była „Matematyka Od Kuchni’’, z którą, w naszej szkole, spotkaliśmy się po raz pierwszy. Kilkuosobowe zespoły odpowiadały na pytania, zawarte w prezentacji, której głównym celem było w lekki i przyjemny sposób zapoznać wszystkich zebranych, z podstawowymi pojęciami i zabiegami rachowania. We wtorek, uczniowie mający trudności z matematyką, brali udział w konkursie „Ja Wam Pokażę!”. Test zawierał 10 zadań o różnym stopniu trudności, dopasowanych do wieku konkurujących ze sobą.

Natomiast 14 marca miały miejsce kalambury. Jedna osoba z drużyny pokazywała, rysowała lub wyjaśniała hasło, które otrzymała na karteczce. Przykładowo: prostokąt, procent, prosta, pole. Każda klasa dostała do odgadnięcia pakiet pojęć i w ograniczonym czasie miała je odgadnąć. Uczniowie wykazali się dobrą współpracą i kreatywnym myśleniem. Jak co roku, ta konkurencja przyniosła wielkie emocje i spotkała się z niepohamowanym entuzjazmem uczestników.
W czwartek został przeprowadzony ogólnopolski konkurs matematyczny „Kangur”, w którym udział wzięli chętni uczniowie.
16 marca odbył się konkurs piosenki matematycznej. Tematem dla klas młodszych była tabliczka mnożenia, a dla starszych liczba π. Wybrani uczniowie, mieli okazję zaprezentować, to co wcześniej przygotował cały zespół.

Po zestawieniu punktacji z poszczególnych konkurencji, wyłoniono zwycięskie klasy. W szkole podstawowej, spośród klas 4-7, ex aequo I miejsce zajęła 4a i 5b. Natomiast wśród gimnazjalistów i licealistów, na najwyższym podium znalazła się 3a LO.

Tydzień matematyczny miał na celu uświadomienie uczniom, że matematyka to nie tylko trudne działania, duże liczby i skomplikowane, często niezrozumiałe zadania. Poszczególne konkurencje dowiodły tego, że matematyka jest przydatna w życiu codziennym, a jej nauka to często dobra zabawa i przyjemność. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy może się jej nauczyć, a przy odrobinie wysiłku nawet zrozumieć.

Poszczególne konkurencje wymagały dużej kreatywności, pomysłowości, a przede wszystkim współpracy pomiędzy zawodnikami. Podczas tych zmagań, każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wykazać się swoimi umiejętnościami, a przy tym dobrze się bawić.
W imieniu matematyków Naszej szkoły, dziękuję wszystkim uczniom, za aktywny udział w zmaganiach, dobrą zabawę i chęć zrozumienia matematyki. Serdecznie gratuluję zwycięskim klasom i zapraszam do udziału w Tygodniu Matematycznym za rok.

Małgorzata Biały

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x