Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

Od 12 do 16 marca w Zespole Szkół w Resku odbył się Tydzień Matematyczny. Tym razem w całkiem innej odsłonie! Po raz pierwszy w konkurencjach, poza uczniami klas gimnazjalnych i licealnych, brali udział uczniowie z klas 4-7 szkoły podstawowej. Przez pięć dni zmagali się oni w różnych dyscyplinach matematycznych.

Pierwszą konkurencją była „Matematyka Od Kuchni’’, z którą, w naszej szkole, spotkaliśmy się po raz pierwszy. Kilkuosobowe zespoły odpowiadały na pytania, zawarte w prezentacji, której głównym celem było w lekki i przyjemny sposób zapoznać wszystkich zebranych, z podstawowymi pojęciami i zabiegami rachowania. We wtorek, uczniowie mający trudności z matematyką, brali udział w konkursie „Ja Wam Pokażę!”. Test zawierał 10 zadań o różnym stopniu trudności, dopasowanych do wieku konkurujących ze sobą.

Natomiast 14 marca miały miejsce kalambury. Jedna osoba z drużyny pokazywała, rysowała lub wyjaśniała hasło, które otrzymała na karteczce. Przykładowo: prostokąt, procent, prosta, pole. Każda klasa dostała do odgadnięcia pakiet pojęć i w ograniczonym czasie miała je odgadnąć. Uczniowie wykazali się dobrą współpracą i kreatywnym myśleniem. Jak co roku, ta konkurencja przyniosła wielkie emocje i spotkała się z niepohamowanym entuzjazmem uczestników.
W czwartek został przeprowadzony ogólnopolski konkurs matematyczny „Kangur”, w którym udział wzięli chętni uczniowie.
16 marca odbył się konkurs piosenki matematycznej. Tematem dla klas młodszych była tabliczka mnożenia, a dla starszych liczba π. Wybrani uczniowie, mieli okazję zaprezentować, to co wcześniej przygotował cały zespół.

Po zestawieniu punktacji z poszczególnych konkurencji, wyłoniono zwycięskie klasy. W szkole podstawowej, spośród klas 4-7, ex aequo I miejsce zajęła 4a i 5b. Natomiast wśród gimnazjalistów i licealistów, na najwyższym podium znalazła się 3a LO.

Tydzień matematyczny miał na celu uświadomienie uczniom, że matematyka to nie tylko trudne działania, duże liczby i skomplikowane, często niezrozumiałe zadania. Poszczególne konkurencje dowiodły tego, że matematyka jest przydatna w życiu codziennym, a jej nauka to często dobra zabawa i przyjemność. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy może się jej nauczyć, a przy odrobinie wysiłku nawet zrozumieć.

Poszczególne konkurencje wymagały dużej kreatywności, pomysłowości, a przede wszystkim współpracy pomiędzy zawodnikami. Podczas tych zmagań, każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wykazać się swoimi umiejętnościami, a przy tym dobrze się bawić.
W imieniu matematyków Naszej szkoły, dziękuję wszystkim uczniom, za aktywny udział w zmaganiach, dobrą zabawę i chęć zrozumienia matematyki. Serdecznie gratuluję zwycięskim klasom i zapraszam do udziału w Tygodniu Matematycznym za rok.

Małgorzata Biały

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.