Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

Wcześniej zakładany "czarny scenariusz" może okazać się prawdziwy. Specjalnie przygotowane platformy dla bocianów w Resku, póki co są puste.

W całej okolicy napotykamy bociany które już powróciły do Polski. Aby nie być gołosłownym, jednego takiego podróżnika spotkaliśmy w Ługowinie i udało nam się go sfotografować w gnieździe (poniżej zdjęcia).

Powracając do  Reska, wiosną 2016 roku poinformowaliśmy o planowanej rozbiórce komina przy ul. Młyńskiej, na którym przez wiele lat gniazdowały te piękne ptaki. 

Komin na którym zadomowiły się bociany należał do dawnej kuźni, która kiedyś prężnie działała właśnie w tym miejscu. Później przez jakiś czas był tam warsztat samochodowy, teraz obiekt jest w rękach prywatnych. Cały budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

Właściciel od kilku lat zabiegał o jego rozbiórkę, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Mieszkańcy Reska postanowili wyjść z własną inicjatywą, aby pomóc bocianom. W nieczynnej piekarni przy ul. Gdańskiej jest komin, na którym często przesiadywały bociany. Powstał pomysł, aby gniazdo umieścić właśnie na tym kominie.

 

fot. Pusta platforma przy ul. Gdańskiej zainstalowana przez mieszkańców.

 

fot. Miejsce w którym kiedyś gniazdowały bociany w Resku, dzisiaj już bez komina

Komin został już rozebrany. W zastępstwie, nieopodal starej lokalizacji na betonowym słupie ustawiono bocianią platformę. Niestety nie ma w niej bocianów, na terenie nieczynnej piekarni, w platformie ustawionej przez mieszkańców, również nie widać bocianów.

fot. Nowa platforma nieopodal starego gniazda przy ul. Młyńskiej, również pusta

fot. Gniazdo w Ługowinie

RESKO/ŁUGOWINA. Pozostałe zdjęcia:

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.