Od kilku dni mieszkańcy z zainteresowaniem śledzą postęp prac na "Wzgórzu Borków". Teren budowy został ogrodzony, to jednak i tak nie powstrzymuje ciekawskich!

Projekt "Dziedzictwo Borków w Gminie Resko" otrzymał dofinansowanie wynosi 2 748 884,11 zł. Projekt jest realizowany w Resku i w Starogardzie. Środki pieniężne o które starała się gmina Resko pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie całego projektu wynosi, aż 85 procent całkowitej kwoty poniesionej na jego realizację. Całość inwestycji pochłonie 3 233 981,33 zł.

Wykonawca, firma "Gorem" z Gdańska już rozpoczęła prace ziemne, postęp prac przebiega dość wolno. Jest to miejsce historyczne, wszystkie prace objęte są nadzorem archeologicznym. W związku z tym, odkopywanie pozostałości jest prowadzone w sposób bardzo ostrożny.

Warto przypomnieć, że "Wzgórze Borków" nigdy wcześniej nie było dokładnie zbadane. Pierwsze prace archeologiczne na wzgórzu rozpoczęto w październiku 2014 roku. Informowaliśmy o tym w artykule: Badania archeologiczne na "Wzgórzu Borków".

Na wzgórzu stał zamek, początkowo drewniano-ziemny, zbudowano w II poł. XIII wieku z inicjatywy Jakuba Borka (Borcka), syna kasztelana kołobrzeskiego Jana. Murowana warownia powstała prawdopodobnie w II poł. XIV wieku. Wcześniej na miejscu tym funkcjonował gród strzegący traktu Kołobrzeg - Starogard. 

Pozostałości po zamku przez lata były zaniedbywane, największym błędem było zastosowanie współczesnych technik budowlanych na zabytkowym obiekcie. W ostatnich dniach znaleziono płytę nagrobną z 1918 roku, więcej w artykule: Tajemnicza płyta nagrobna dziecka na "Wzgórzu Borków". Jak się okazało, płyta została tutaj przywieziona z zupełnie innego miejsca i wykorzystana jako materiał budowlany. Najprawdopodobniej do tej sytuacji doszło w czasie kiedy wybudowano tutaj współczesne betonowe murki i schody.

APEL WYKONAWCY I ARCHEOLOGÓW

Apelujemy do mieszkańców oraz osób przebywających na terenie parku miejskiego, aby nie przebywać na terenie budowy i w żaden inny sposób nie ingerować w ogrodzone miejsca.

Prace cały czas trwają, przypominamy, że ten teren jest wyłączony z użytkowania. Wokół wzgórza ustawiono ogrodzenie zabezpieczające, następnego dnia ogrodzenie było już przewrócone! Ciężko jest zabezpieczyć ten teren w inny, skuteczniejszy sposób. Dlatego sami również zwróćmy uwagę, czy ktoś nielegalnie nie przebywa na terenie budowy. Ten apel dotyczy również naszych służb porządkowych, w tym okresie na pewno warto częściej monitorować teren parku.

Resko24.pl

 

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x