Od kilku dni mieszkańcy z zainteresowaniem śledzą postęp prac na "Wzgórzu Borków". Teren budowy został ogrodzony, to jednak i tak nie powstrzymuje ciekawskich!

Projekt "Dziedzictwo Borków w Gminie Resko" otrzymał dofinansowanie wynosi 2 748 884,11 zł. Projekt jest realizowany w Resku i w Starogardzie. Środki pieniężne o które starała się gmina Resko pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie całego projektu wynosi, aż 85 procent całkowitej kwoty poniesionej na jego realizację. Całość inwestycji pochłonie 3 233 981,33 zł.

Wykonawca, firma "Gorem" z Gdańska już rozpoczęła prace ziemne, postęp prac przebiega dość wolno. Jest to miejsce historyczne, wszystkie prace objęte są nadzorem archeologicznym. W związku z tym, odkopywanie pozostałości jest prowadzone w sposób bardzo ostrożny.

Warto przypomnieć, że "Wzgórze Borków" nigdy wcześniej nie było dokładnie zbadane. Pierwsze prace archeologiczne na wzgórzu rozpoczęto w październiku 2014 roku. Informowaliśmy o tym w artykule: Badania archeologiczne na "Wzgórzu Borków".

Na wzgórzu stał zamek, początkowo drewniano-ziemny, zbudowano w II poł. XIII wieku z inicjatywy Jakuba Borka (Borcka), syna kasztelana kołobrzeskiego Jana. Murowana warownia powstała prawdopodobnie w II poł. XIV wieku. Wcześniej na miejscu tym funkcjonował gród strzegący traktu Kołobrzeg - Starogard. 

Pozostałości po zamku przez lata były zaniedbywane, największym błędem było zastosowanie współczesnych technik budowlanych na zabytkowym obiekcie. W ostatnich dniach znaleziono płytę nagrobną z 1918 roku, więcej w artykule: Tajemnicza płyta nagrobna dziecka na "Wzgórzu Borków". Jak się okazało, płyta została tutaj przywieziona z zupełnie innego miejsca i wykorzystana jako materiał budowlany. Najprawdopodobniej do tej sytuacji doszło w czasie kiedy wybudowano tutaj współczesne betonowe murki i schody.

APEL WYKONAWCY I ARCHEOLOGÓW

Apelujemy do mieszkańców oraz osób przebywających na terenie parku miejskiego, aby nie przebywać na terenie budowy i w żaden inny sposób nie ingerować w ogrodzone miejsca.

Prace cały czas trwają, przypominamy, że ten teren jest wyłączony z użytkowania. Wokół wzgórza ustawiono ogrodzenie zabezpieczające, następnego dnia ogrodzenie było już przewrócone! Ciężko jest zabezpieczyć ten teren w inny, skuteczniejszy sposób. Dlatego sami również zwróćmy uwagę, czy ktoś nielegalnie nie przebywa na terenie budowy. Ten apel dotyczy również naszych służb porządkowych, w tym okresie na pewno warto częściej monitorować teren parku.

Resko24.pl

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.