21 kwietnia 2018 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół w Resku pod opieką p. Agaty Mielniczek miała okazję wziąć udział w warsztatach „Genetyka dla edukacji i rodziny” organizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin z Predyspozycjami do Nowotworów Dziedzicznych w Centrum Nowych Technologii Medycznych w Szczecinie.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez prezes Stowarzyszenia p. mgr Elżbietę Przerwę. Następnie p. prof. Jan Lubiński poprowadził wykład inauguracyjny, w którym opowiedział o nowotworach piersi i jajników oraz swoich badaniach dotyczących związku między rozwijaniem się nowotworów a zawartością metali ciężkich w organizmie. P. dr Edyta Balejko podczas swojego wystąpienia odpowiedziała na nurtujące wielu ludzi pytanie, mianowicie: „Czy istnieje idealna dieta?”. Przedstawiła okrzykniętą najbardziej skuteczną w wielu regionach świata dietę śródziemnomorską oraz wymieniła jej wady i zalety. Pojęcie nutrigenomiki i diety spersonalizowanej bazującej na kodzie DNA wyjaśniła dr hab. Jolanta Kiełpińska. Ostatni wykład o genetycznej predyspozycji do nowotworów poprowadził dr Wojciech Kluźniak.

Nasze spotkanie jednak nie ograniczyło się wyłącznie do lekcji ustnych. Zorganizowane zostały również warsztaty na temat technik molekularnych wykorzystywanych w badaniach genetycznych. Mieliśmy możliwość nauczenia się pipetowania oraz technik izolacji DNA i przygotowania reakcji PCR pod czujnym okiem pań doktorantek Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Następnie z pomocą p. dr Edyty Balejko i p. mgr Angeliki Heberlej przygotowaliśmy drugie śniadanie z wykorzystaniem tzw. „superfoods”, czyli zdrowych zamienników produktów. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Centrum Nowych Technologii Medycznych.

 

Wykłady i warsztaty „Genetyka dla edukacji i rodziny” to nie tylko niecodzienna okazja do zdobycia nowych informacji oraz doświadczeń w zakresie biologii czy medycyny, ale także możliwość uzmysłowienia sobie jak cenne jest nasze zdrowie. Nam, uczniom liceum w Resku, niezwykle miło było wziąć udział w tak interesującym, bogatym w przydatne wiadomości przedsięwzięciu i mamy nadzieję, że uda nam się przybyć na kolejne spotkanie.

Adrianna Szcześniak
klasa II A LO

Resko24.pl/ ZS Resko

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x