W upalne południe ostatniego dnia maja wierni a parafii w Resku uroczyście oddali cześć Jezusowi w Najświętszym Sakramencie przeżywajac Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył i wygłsoił płomienn słowo kustosz sanktuarium ks. kan. Marian Kaptur.
Po Mszy św. wierni uroczystej procesji udali sie do czterech ołtarzy, by wysłuchać śpiewanej ewangelii i uprosić błogosławieństwo.

Procesja była wyrazem kulu i wiary w prawdziwą obecność Jezusa w Eucharystii. Wierzymy, ze w konsekrowanej hostii Jezus jest prawdziwie obecny. Nie jest to jednynie symbol, ale prawdziwa, rzeczywista obecność Jezusa - o której sam powiedział ustanawiajać Eucharystię - To jest moje Ciało.

Procesja eucharystyczna jest okazją do wyarażenia wiary w tą obecność i zaproszenia samego Jezusa na nasze ulice, do naszych domostw, zakładów pracy - do naszej codzienności.

Bardzo dziękujemy wszystkim któzy przygotowali piękne ołtarze - często od bardzo wczesnych godzin porannych trudząc się, by jak najgodniej witać przy nich Jezusa.

Dziękujemy wszystkim zaangażownym w modlitewną procesję. Szczególnie najmłodszym i ich rodzicom. Ich modlitwa sypaniem kwiatów pod nogi Jezusa jet pieknym wprowadzeniem w głębię wiary w realną obecnosć Boga w Najświętszym Sakramencie. Jako parafia wyrażamy podziekowanie wszystkim, którzy zadbali o bezpieczeństwo i jak najgodnieszy udział w procesji.

Trochę historii:

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zostało ustanowione po widzeniach bł. Julianny z Cornillon, augustianki. W 1245 roku miała ona wizje, podczas których zobaczyła jasną tarczę księżyca z ciemną plamą.

Zinterpretowano ten fakt jako brak należytego święta, które byłoby uczczeniem Ciała i Krwi Pańskiej. Pan Jezus wyznaczył nawet dzień, czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. W związku z objawieniami bł. Julianny lokalny biskup Robert z Liège (dzisiejsza Belgia) ustanowił to święto dla swej diecezji.

Święto Bożego Ciała było w przeszłości traktowane jako zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i za błędy heretyków oraz jako uczczenie pamiątki ustanowienia Eucharystii. Od XVI wieku wprowadzono zwyczaj śpiewania fragmentów Ewangelii przy czterech ołtarzach, który kultywowany jest do dziś.

W Polsce święto obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy. Jest to więc święto ruchome – czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej.
(źródło: Aleteia)

Ks. Tomasz Romantowski, fot. D.Cz

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x