Pin It

projektowanie 01Gdy chcemy zakupić gotowy projekt domu jednorodzinnego, spotkamy się wtedy z dwoma głównymi oznaczeniami dla powierzchni gotowego budynku. Są to powierzchnia użytkowa oraz powierzchnia netto.

Gdy chcemy zakupić gotowy projekt domu jednorodzinnego, spotkamy się wtedy z dwoma głównymi oznaczeniami dla powierzchni gotowego budynku. Są to powierzchnia użytkowa oraz powierzchnia netto. Czym dokładnie różnią się one między sobą? O pomoc zapytaliśmy projektantów domów z Pracownia-projekty.dom.pl.

Własny dom jednorodzinny jest w stanie zapewnić nam najczęściej większą przestrzeń oraz komfort niż mieszkanie w bloku. Powierzchnia domu zależna jest od tego, jaki projekt domu wybierzemy. Jeśli chcemy kupić projekt gotowy, możemy zobaczyć dwa oznaczenia powierzchni, czyli użytkową i netto. Podpowiadamy, jak je odczytywać.

Powierzchnia użytkowa

Termin ten odnosi się do powierzchni zgodnej z podstawową funkcją budynku, czyli dla domu jednorodzinnego jest to funkcja mieszkalna. Powierzchnia użytkowa wyznaczana jest przez rzut linii na wysokości 190 centymetrów, co odnosi się do poruszającego się człowieka w pozycji wyprostowanej.

Zatem w powierzchni użytkowej domu nie bierze się pod uwagę pomieszczeń technicznych, gospodarczych, pomieszczeń komunikacji wewnętrznej, czyli tych pomieszczeń, które nie pełnią funkcji mieszkalnej.

W związku z tym powierzchnia użytkowa oznaczona na projekcie domu jednorodzinnego jest mniejsza od jego powierzchni netto.

Powierzchnia netto

Z kolei powierzchnia netto projektu domu odnosi się do wszystkich pomieszczeń znajdujących się wewnątrz konstrukcji, czyli w tak zwanym świetle konstrukcji. Potocznie powierzchnię netto rozumie się jako powierzchnię wszystkich podłóg znajdujących się w domu.

W ramach powierzchni netto oznacza się również te pomieszczenia, które nie służą funkcji mieszkalnej. W zależności od projektu domu może być ona większa od kilku do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów kwadratowych w porównaniu do powierzchni użytkowej.

Na jaką powierzchnię powinniśmy zwrócić uwagę?

Gdy chcemy zdecydować się na odpowiedni projekt domu jednorodzinnego, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na powierzchnię użytkową, ponieważ to ona będzie oznaczała, ile przestrzeni otrzymamy jako domownicy do dyspozycji.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na powierzchnię netto, ponieważ ona również będzie odnosiła się do wielkości całego budynku. Tutaj bardzo pomocne są też informacje dotyczące minimalnej wielkości działki, na której można wybudować dany dom jednorodzinny. W ten sposób możemy dowiedzieć się, ile metrów powinna mieć działka do wzniesienia konkretnego budynku.

Podsumowując, zarówno powierzchnia netto, jak i użytkowa mają duże znaczenie w kontekście wyboru odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego.

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x