Pin It

Wiktor Sumiński, ps. "Kropidło" urodził się 28.07.1921 roku. Gdyby dzisiaj żył, obchodzilibyśmy jego 97 urodziny. Z tej okazji Urząd Miejski w Resku zaprasza mieszkańców Gminy Resko na mszę świętą, która odbędzie się 29.07.2018r. (niedziela) o godz. 12.30.

Po mszy ok. godz. 14-stej za Strażą Pożarną w Resku odbędzie się wspólne spotkanie upamiętniające ppor. Wiktora Sumińskiego, ps. "Kropidło".

Wiktor Sumiński, ps. "Kropidło" - jednen z najstarszych żołnierzy wyklętych. Od 1945 działał w ramach podziemia antykomunistycznego w oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej w dawnym powiecie gostynińskim. Uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych, wymierzonych w komunistyczny aparat represji. 11 stycznia 1947 roku, podczas próby odbicia uwięzionych kolegów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie i zdobycia samochodu funkcjonariuszy, Wiktor Sumiński został aresztowany. Po półrocznym, brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci, zamienioną po amnestii na 10 lat więzienia. Wolność odzyskał w styczniu 1957.

Działania Wiktora Sumińskiego po wielu latach zostały przez sąd uznane za walkę o niepodległość, a wyrok skazujący został uznany za nieważny. W roku 2015 postanowieniem Prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2016 awansowano go do stopnia podporucznika WP w stanie spoczynku i odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ppor. Wiktor Sumiński zmarł 4 marca 2018 roku. Więcej informacji w artykule: Zmarł ppor. Wiktor Sumiński

Resko24.pl

 

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x