Pin It

97 Rocznica urodzin W.Suminskiego 02W dniu 29 lipca br., z okazji 97. Rocznicy urodzin ppor. Wiktora SUMIŃSKIEGO ps.”Kropidło” odbyło się w Resku spotkanie przyjaciół zmarłego 4 marca 2018 roku Bohatera.

W Jego intencji została odprawiona msza, w której udział wzięła małżonka zmarłego oraz Jego rodzina, a także Burmistrz miasta Resko Pan Arkadiusz Czerwiński i Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Renata Kulik. Goście przybyli również z Nowogardu, Drawska Pomorskiego, Szczecina, Węgorzyna i Łobza. Spotkanie miało na celu uczczenie pamięci o zapomnianym jeszcze do niedawna Bohaterze i stanowiło kontynuację pielęgnowania wiedzy o czynach dokonanych przez „Kropidłę” w obronie niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po mszy Przyjaciele p. Wiktora przeszli na pobliski cmentarz, gdzie na grobie Kombatanta złożyli wiązanki i zapalili znicze, a ksiądz proboszcz Grzegorz Legutko z Nowogardu zmówił modlitwę za zmarłego. Okolicznościowe mowy wygłosili Burmistrz Reska oraz przedstawiciel Operacji ECHO – Piotr Maletka. Następnie grupa Gości udała się na teren OSP w Resku, gdzie niezawodni strażacy na czele z Panią Jadwigą Cyunel przygotowali poczęstunek i grilla. Tam wyświetlono film zrealizowany m.in. przez członków Stowarzyszenie Pro Patria z Dobrzykowa, którzy odwiedzali Pana Wiktora. Dokument pt. „Historia o Was już nie milczy” opowiada historię oddziału ROAK „Rybitwa” oraz jego dowódców – Władysława Dubielaka ps.”Myśliwy” oraz Henryka Jóźwiaka ps. „Groźny”. Gdy kręcono film ppor. Wiktor Sumiński był już jedynym żyjącym członkiem tego oddziału.

Podczas spotkania zapadły decyzje dotyczące wygląda przyszłego pomnika nagrobnego, a członkowie Operacji ECHO rozmawiali z władzami Reska o możliwości powstania Izby Pamięci ppor. Wiktora Sumińskiego w mającym w przyszłości powstać Muzeum Ziemi Reskiej.

W celu pomocy w sfinansowaniu budowy nagrobka Operacja ECHO w niedługim czasie zorganizuje internetową zbiórkę funduszy na ten cel. Swoją cegiełkę może dołożyć każdy. Informacje o terminie zbiórki oraz projekt nagrobka będzie można w niedługim czasie na naszej stronie.

Uroczystość zorganizowała Operacja ECHO - w mojej skromnej osobie i Krzysztof Pronobis - przy udziale Burmistrza Miasta Resko pana Arkadiusza Czerwińskiego, inspektora ds. oświaty Pani Marioli Słodkowskiej i strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Resku. Pomocą w przygotowaniu służyła Pani Burmistrz Miasta Węgorzyna Monika Kuźmińska, Pani Jadwiga Cyunel, a także Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera , które pomaga m.in. Kombatantom oraz osobom represjonowanym oraz E-Szop Szczecin Internetowy Sklep Spożywczy. Operacja ECHO wyraża wdzięczność za okazane wsparcie, a wszystkim Gościom dziękuje za przybycie i udział w tej wyjątkowej uroczystości.

 


Źródło: https://www.facebook.com/EchoZolnierzyWykletych/, zdjęcia: Paweł Nowakowski

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x