Pin It

29 lipca 2018 roku, w wieku 94 lat, zmarł por. Jan Muszyński. Był znaną i szanowaną postacią w naszym miasteczku i jednym z najstarszych mieszkańców Reska. 29 maja 2013 roku uchwałą nr XXX/216/13 Rady Miejskiej w Resku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Resko. Tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Resko" jest wyrazem wielkiego szacunku i najwyższego uznania dla obywateli, którzy swoje serce i pracę włożyli w propagowanie, promowanie oraz upowszechnianie wartości humanistycznych i kultury lokalnej.

Pan Jan Muszyński swoje najpiękniejsze lata młodości spędził przechodząc cały szlak bojowy z I Armią Wojska Polskiego. Był uczestnikiem bitwy o Warszawę, brał udział w przełamaniu Wału Pomorskiego, walczył na ulicach Gryfic, brał udział w forsowaniu Odry oraz w bitwie o Berlin. Po zakończeniu działań wojennych razem z 3 Pułkiem Ułanów został zakwaterowany w miejscowości Iglice. Jego pułk brał udział w zagospodarowaniu tutejszych terenów rolnych.

Po demobilizacji osiedlił się w Gryficach. Do Reska przyjechał w 1957 roku, założył zakład stolarski, w którym wyszkolił wielu uczniów w zawodzie stolarza. Przepracował 75 lat, a w zakładzie stolarskim w Resku 55 lat. Wiele lat pracował społecznie w Cechu Rzemiosł Różnych w Łobzie. Przez szereg lat był radnym miasta Reska.

Od ponad 30 lat działał w kole kombatantów w Resku. Swoją obecnością uświetniał uroczystości państwowe i wojskowe dając tym samym wyraz, że patriotyzm jest bezinteresownym działaniem na rzecz Ojczyzny, podejmowanym w różnych warunkach, zarówno w czasach wojny, jak i również w czasach pokoju, jako rzetelna codzienna praca oraz obowiązki życia społecznego. Był wyjątkowym mieszkańcem Reska dzięki, któremu pamiętamy o zachowaniu narodowej tożsamości, o tradycji, historii, kulturze jak i o dokonaniach społecznych. Pan Jan Muszyński za swoje działania został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i resortowymi.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w dniu 3 sierpnia 2018r. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Resku. W imieniu lokalnych samorządowców słowa pożegnania wygłosiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Resku p.Renata Kulik oraz Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W ceremonii pogrzebowej udział wzięła wojskowa asysta honorowa 1.Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Łobeskiego Domu Kultury. Trumna z ciałem wieziona była na cmentarz na armatniej lawecie. Por. Jan Muszyński został pochowany w kwaterze wojskowej. Żołnierze oddali nad jego grobem salwę honorową.

Nasz bohater odszedł na wieczną wartę...
Pożegnaliśmy go z należnymi honorami w uznaniu dla jego dzielności, patriotyzmu i wierności ojczyźnie...

Tekst i zdjęcia: Kamila Jaworska/ Urząd Miejski w Resku

Resko24.pl

Komentarze  

Miro
+7 # Miro 2018-08-04 13:42
W ostatnią drogę odwiozła Pana Jana Grupa Rekonstrukcji Historycznej "NAŁĘCZ" z Trzebiatowa.
Zgłoś administratorowi
James Bonk
+4 # James Bonk 2018-08-08 23:42
"CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!" Przykro że już takich ludzi nie ma wśród nas :(
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x