Pin It

Przy zadziwiająco sprzyjającej aurze Święto Plonów w gminie Resko rozpoczęło się dożynkowym korowodem, który poprowadziła kapela góralska ,,Hajduk” ze Szczyrku. W tym roku korowód był wyjątkowo barwny, jak zwykle przepięknie prezentowały się ,,Gertrudy” ze Starej Dobrzycy, które tym razem oprócz ,,starych” zaprezentowały również nowe stroje. Niespodziankę sprawiły panie z Łagiewnik zaskakując wszystkich nie tylko pięknymi strojami ale także ozdobnymi, uplecionymi ze zbóż i ziół wiankami na głowach. Tradycyjnie w kolorowych stylizowanych na ludowe strojach ,,wystąpiły” panie z Centrum Kultury.

Mszę Świętą dziękczynną celebrował ks. proboszcz Marian Kaptur. Po uroczystej mszy św. wzbogaconej muzyką góralską starości dożynek: pani Agata Janczyszyn oraz p. Andrzej Nowak przekazali okazały bochen chleba gospodarzowi dożynek p. Arkadiuszowi Czerwińskiemu Burmistrzowi Reska, który przyjmując dar podziękował rolnikom za ich trud i poświęcenie, a wszystkim mieszkańcom życzył aby w ich domach, tego najpiękniejszego i najważniejszego wytworu pracy rolników, nigdy nie zabrakło. 

Następnie przedstawiciele reskich władz ze Starostami dożynek i ks. proboszczem dzielili się symbolicznymi chlebkami z mieszkańcami gminy.
Starosta p. Andrzej Nowak wraz z dyr. Centrum Kultury Jolantą Furman złożyli serdeczne podziękowania wszystkim rolnikom, sołtysom, sponsorom i tym wszystkim, którzy pomogli przy organizacji święta plonów.

 

Dyrektor Centrum Kultury korzystając z okazji zakomunikowała zebranym miłą wiadomość i serdecznie pogratulowała Pani Elwirze Piestrzeniewicz sołtys Gardzina, zdobycia tytułu Sołtysa Roku 2018 w organizowanej przez Urząd Marszałkowski VI Edycji konkursu.

Następnie komisja w składzie:

-Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński
- Przewodnicząca Rady Miejskiej Renata Kulik
- Sekretarz Gminy Danuta Mielcarek
- Ks. Proboszcz Marian Kaptur
- Dyrektor Centrum Kultury Jolanta Furman
przystąpiła do oceny wieńców i stoisk.

Tymczasem na scenie prezentowała się kapela góralska w zabawnym dożynkowym programie. Nie zabrakło oczywiście humorystycznych zabaw i konkursów z nagrodami dla publiczności. Po odśpiewaniu na pożegnanie znanej wszystkim góralskiej pieśni ,,Góralu czy ci nie żal”, ,,Hajduki” ze Szczyrku stwierdzili, że co prawda z żalem, ale muszą pożegnać gościnne Resko. Następnie skoczne, znane wszystkim ,,podwórkowe” szlagiery – zaśpiewała Kapela podwórkowa „KRYZYS” z Nowogardu. 

Kolejnym punktem programu był jak zawsze pełen śmiechu i dobrej zabawy turniej sołecki, który wyłonił zwycięzców:

I miejsce 44 pkt Sołectowo Lubień Dolny
II miejsce 37 pkt Sołectowo Komorowo
III miejsce 36 pkt Sołectowo Mołstowo
IV miejsce 32 pkt Sołectowo Łagiewniki
V miejsce 30 pkt Koło Gospodyń Wiejskich „Łosośniczanki”
VI miejsce 22 pkt Stara Dobrzyca

Nagrody w konkursach na najpiękniejszy wieniec zdobyli:

I miejsce 73 pkt Sołectwo Łagiewniki
II miejsce 62 pkt Sołectwo Gardzin
III miejsce 61 pkt Sołectwo Starogard
wyróżnienie 52 pkt Stowarzyszenie ,, Nasz Zakątek'' Stara Dobrzyca
wyróżnienie 51 pkt Sołectwo Mołstowo
wyróżnienie 49 pkt Sołectwo Komorowo.

Konkurs na najpiękniejsze stoisko kolejno wygrali:

I miejsce 99 pkt Sołectwo Łagiewniki
II miejsce 93 pkt Sołectwo Mołstowo
III miejsce 92 pkt Świetlica Starogard
wyróżnienie 88 pkt Koło Gospodyń Wiejskich „Łosośniczanki”
wyróżnienie 84 pkt Stowarzyszenie ,,ARKA”

Po uroczystym wręczeniu nagród przez Burmistrza p. Arkadiusza Czerwińskiego i Przewodniczącą Rady Miejskiej p. Renatę Kulik, na scenie pojawił się tłumnie przez wszystkich oczekiwany zespół TOP ONE. Na zakończenie rozbawiona występem zespołu publiczność wzięła udział w zabawie tanecznej pod chmurką, do której przygrywał zespół ,, Olech Band”

Dyrekcja Centrum Kultury w Resku serdecznie dziękuje sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Gryficach, Nadleśnictwu w Resku, patronom medialnym: Niezależnemu portalowi informacyjnemu Resko24 i Nowemu tygodnikowi łobeskiemu, Gazecie Łobeskiej, druhom z OSP w Resku, Policji w Resku, Stowarzyszeniu „Nasza Pasja”, pracownikom Centrum Kultury oraz wszystkim którzy wsparli realizację imprezy:
Sołtysom
- p. Ewie Garbarczyk
- p.Elwirze Piestrzeniewicz
- p. Iwonie Wawrzyniak
- p. Jackowi Jankowskiemu
- p. Markowi Wachnikowi
- p. Robertowi Bodychowi
- p. Andrzejowi Janczyszynowi
- p. Sławomirowi Busowi

oraz

- p. Joannie Kondrat, Ewie Chechła i Piotrowi Wańcowiczowi z Ługowiny
- p. Wiesławowi Brodowskiemu z Policka
- p. Damianowi Jaworskiemu z Krosina
- p. Radosławowi Woźniakowi z Łabunia Wielkiego
- p. Piotrowi Koniecznemu z Policka
- p. Grzegorzowi Lipce ze Słowikowa
- p. Oktawiuszowi Jeżowi
Szczególne podziękowania składamy na ręce Starosty Dożynek p. Andrzeja Nowaka za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości. (jf)

Zdjęcia i film w artykule: http://www.resko24.pl/aktualnosci/2309-dozynki-gminne-resko-2018-relacja-resko24-pl.html

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x