Pin It

W tym roku po raz trzeci skorzystaliśmy z zaproszenia Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza i wspólnie z rodzinami westerplatczyków wzięliśmy udział w obchodach 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnym dźwiękiem syren Apelem Pamięci i salwą honorową. Polski rząd reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Przybyli również: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. W imieniu społeczności naszej szkoły oddaliśmy hołd, składając wieńce przy pomniku Obrońców Wybrzeża oraz na grobach majora Henryka Sucharskiego i westerplatczyków.

W wywiadzie, którego udzieliliśmy przed kamerami jednej ze stacji telewizyjnej, wyraziliśmy swoją wdzięczność wszystkim bohaterskim żołnierzom, którzy oddali życie za to, żebyśmy mogli uczyć się w wolnej Polsce. Oprócz uczestnictwa w oficjalnej części obchodów czekało na nas mnóstwo atrakcji: zwiedzanie Muzeum II wojny światowej oraz Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum Nauki Gdańskiej, byliśmy na gdańskiej starówce i w Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni. Odbyliśmy spotkania z redaktorem Romualdem Karasiem i historykiem dr. Andrzejem Drzycimskim, którzy zajmują się badaniem losów westerplatczyków.

 

Niezwykle pouczające były rozmowy z przedstawicielami rodzin obrońców Westerplatte, których coroczne spotkania organizuje wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego p. Adam Szatkowski. Przeżyliśmy niezapomniane chwile i nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Pobyt w Gdańsku pozwolił nam lepiej zrozumieć zawiłości historii naszej ojczyzny. 79 lat po tragedii, która na zawsze zmieniła świat i losy Polski, mamy świadomość, że nie odkryliśmy całej prawdy o II wojnie światowej. Jednak pobyt na Westerplatte, poznanie członków rodzin westerplatczyków, udział w spotkaniach z pisarzami Romualdem Karasiem i Andrzejem Drzycimskim, eksponaty zgromadzone w Muzeum II wojny światowej i w Muzeum Poczty Polskiej oraz ciekawe rozmowy o tamtych czasach, chociaż o mały krok, przybliżyły nas do prawdy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Resku

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x