Pin It

Dwie rodziny z Łabunia Wielkiego od kilku lat były pozbawione bieżącej wody. Doraźnie pomagała straż pożarna, wlewając wodę do wysychającej studni.

Wcześniej rodziny mogły korzystać z przydomowej studni, jednak przez ostatnie lata, stara płytka studnia, przestała spełniać swoją funkcję. Podczas tego lata sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, poziom wód gruntowych znacznie się obniżył i studnia stała się całkowicie bezużyteczna.

Rodziny zamieszkują budynek który jest oddalony od Łabunia Wielkiego. W prostej linii do wodociągu jest około 3 km, koszt wybudowania takiej sieci byłby bardzo wysoki. Dlatego pojawił się pomysł wywiercenia nowej studni i instalacji niezbędnych urządzeń.

- W tym przypadku wywiercenie nowej studni było zdecydowanie tańsze niż ułożenie sieci na odcinku 3 km. Wywierciliśmy studnię na głębokość 28 metrów, zastosowaliśmy tam dość nowoczesne rozwiązanie. Zamiast hydroforu zamontowaliśmy agregat pompowy. Dzięki temu woda jest podawana bezpośrednio ze studni, zapewniając bardzo dobry, stały przepływ bez względu na zapotrzebowanie na wodę. Całość inwestycji pochłonęła kwotę około 20 tys. złotych, natomiast ułożenie wodociągu na odcinku tylko 2 km kosztuje ponad 360 tys. złotych. Gmina Resko w ponad 98% jest zwodociągowana, są jednak jeszcze pojedyncze miejscowości gdzie tej wody niema, np. Godziszewo, Sienno, Stołążek, Bezmoście. Tam mieszkańcy nadal korzystają z przydomowych studni - powiedział Paweł Manowiec, prezes WiK Resko.

Dla mieszkańców Łabunia Wielkiego ostatnie lata były koszmarem. Dowożenie wody przez strażaków tylko doraźnie rozwiązywało problem. Nie było nas stać na nową studnie i urządzenia. Jak sami mówią, dopiero dzięki pomocy pana Andrzeja Nowaka (radny rady miejskiej w Resku - dop. red.) sprawa wyraźnie przyspieszyła. Dzisiaj mamy wodę w kranie, to co dla innych było czymś zwykłym, dla nas było nieosiągalnym luksusem.

Sytuacja na mapie:

Resko24.pl

Komentarze  

zuzia
+50 # zuzia 2018-11-24 10:30
U nas w STAROGARDZIE przydałby się taki radny do Krosina pan Nowak załatał dziury choć nie jego rejon i takich radnych nam brakuje po prostu chodząca dobroć A koleżanka podpowiada mi że w Łabuniu rewolucja budowlana i kto za tym stoi no właśnie radny p.Nowak gratulacje p Andrzeju i dużo pomysłów
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-61 # Rubaszny Roman 2018-11-24 17:52
W Łabuniu na drodze powiatowej radny gminny dziury łata? Pierwsze słyszę.
Zgłoś administratorowi
Andrzej Nowak
+41 # Andrzej Nowak 2018-11-24 19:18
Zabiera pan głos panie Romanie,ale brakuje panu niekiedy wiedzy i informacji.? Strzela pan ślepakami po tym portalu. Niekiedy,może by należało przeczytać a później zapytać żeby zdziwień nie pisać.Tak się zdarzyło, że te dziury do Krosina monitorowałem, bo nie mogłem patrzeć na bezczynność osób drugich i postanowiłem tą sprawą się zająć i uzyskałem zamierzony efekt dla mieszkańców i osób tam jeżdżących. Tak panie Romanie jeżeli jest sprawa widoczna okiem, to nie można przejść obok niej nie interweniować, a co za różnica, gminny czy powiatowy w takiej sytuacji to dla dobra mieszkańców. Z poważaniem.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-40 # Rubaszny Roman 2018-11-25 09:13
Ślepakami strzela Pan - nigdzie nie odnosiłem się do Kosina, więc po co zarzuty oparte na tej sprawie? Pisałem o drodze powiatowej w Łabuniu, nawet uwzględniając udział gminy w kosztach.
Zgłoś administratorowi
Andrzej Nowak
+33 # Andrzej Nowak 2018-11-25 13:15
Panie Romanie,czy nie można zachowywać wstrzemięźliwość w pańskich wpisach? Zawsze muszą być oparte o doszukiwanie się półprawd.Owszem naprawiamy zniszczony chodnik,ale nie dziury na drodze.Do pańskiej inf.że dziury na drodze Łabuń-Iglice zostaną przykryte nowa nawierzchnią 2019. Jeżeli powiatowi radni z Reska nic nie mogli pomóc w inwestycjach powiatowych musiałem sam interweniować i mamy chodnik w Łabuniu, Komorowie i 2km drogi na Policku utwardzonej do dużych nacisków osiowych.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-35 # Rubaszny Roman 2018-11-26 13:52
Będę dociekliwy. Zarzuca mi Pan strzelanie ślepakami, pisanie glupstw, brak wiedzy i pisanie półprawd (kolokwialnie kłamstwo). Proszę o zacytowanie tych półprawd w moim wpisie.

Czekam z niecierpliwością.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-34 # Rubaszny Roman 2018-11-26 14:05
Może inaczej - skoro ja doszukuję się półprawd to niech Pan zdradzi w jaki sposób przyczynił się Pan do łatania dziur w drodze powiatowej w Łabuńki (nawet jeśli chodzi o 2019 rok)
Ile w tym wyłącznie Pana pracy?

Bo mi się zdaje, że decyzja i pracę projektowe są poza możliwościami radnych.
Zgłoś administratorowi
Andrzej Nowak.
+26 # Andrzej Nowak. 2018-11-26 20:41
Panie Romanie jak mam z panem pisać, skoro pisze pan anonimowo? Zapewniam pana,że 2019r nie będzie procesu łatania dziur w miejscowości Łabuń- Iglice, na mieniu powiatowym a nowa nawierzchnia.O nawierzchnię Łabuń-Iglice walczyłem od 2008r później pomagała mi Ela Korgul radna z Iglic i dopiero w kadencji 2015-2018 dostałem zapewnienie,jeżeli nie pod koniec kadencji to na pewno w nowym rozdaniu 2019r wiąże się to z wieloma wyjazdami do Starostwa i zapraszaniem Starostów,Dyrektora drogówki na sesje do Reska. Pytałem,zadawałem pytania i nie odpuszczałem,a że zmieniali się Starostowie trudno,było ich rozliczyć.Dostałem zapewnienie od Starosty Marka Pawła i Członka Zarządu Jarosława Żuka,żeby starania zakończyć i czekać: zrobią projekt i wystąpią o fundusze unijne. Rola radnego wnioski,zapytania,rozpytania,i nie ustępowanie w swojej racji dla dobra mieszkańca itp. sprawy, czy to powiatowe-gminne sprawy.Zapraszam pana do mojego domu możemy porozmawiać nie ukrywając się za zasłoną anonimowości domyślam się kim pan jest, to nie całe 4km. Tylko skrót.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-30 # Rubaszny Roman 2018-11-26 22:38
A gdzie moje półprawdy?

Zapomina Pan o tym że droga ta w końcu i tak musi być wyremontowana, że za remontem stoi kilkoro urzędników których staraniem wybrano kolejność dróg do remontów, zrobiono projekty i ustalono koszty wpisane w uchwałę budżetową. Zapomina pan też o tym, że droga ta w Iglicach się nie kończy... a jej przedłużenie to węzeł w Wicimicach z którego obecnie nie ma drogi.

Ja (choć nie kiwnąłem palcem) mogę z dużym prawdopodobieństwem orzec że w ciągu kolejnych 10 lat będzie dojazd do Wicimic.
I to bez Pańskiego starania.
Zgłoś administratorowi
Ela
+26 # Ela 2018-11-27 12:57
Do"Rubaszny Roman"
Proszę Pana, nie wiem gdzie Pan mieszka, ale przypuszczam,że nie ma Pan problemu z dojazdem do domu. Syty głodnego nigdy nie zrozumie. Dla nas w Iglicach, ta droga się kończy i zaczyna.Asfalt był położony w latach 70 ze względu na dojazd do Zakładu Poprawczego.Zakładu nie ma już prawie 20 lat, a my od 10 lat bezustannie walczymy o nową nawierzchnię.Najpierw były plany powiatu na 2011, później na 2013, 2015 i co?Mamy rok 2018 i nic.Marzeniem ściętej głowy
jest połączenie z Wicimicami, ale marzyć każdemu wolno. Za 10 lat to już nie będzie dla kogo robić tej, czy innej drogi. Na razie w Iglicach mieszkamy, dzieci dojeżdżają do szkoły . ludzie do pracy, do lekarza itp.Nikogo nie obchodzi, że każdy posiadacz samochodu co najmniej raz w roku wymienia przeguby, drążki czy inne elementy zawieszenia, nie wspominając o wybitych szybach od odpryskujących kamyków po łataniu dziur w asfalcie.Właśnie dzięki uporczywym staraniom radnych i sprzyjającej koniunkturze, może się wreszcie doczekamy nowej nawierzchni nie za 10 lat , tylko już bardzo niedługo.Dla nas ta droga się kończy i zaczyna. Pozdrawiam :-)
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-26 # Rubaszny Roman 2018-11-27 16:41
Nigdzie nie odnosiłem się do tego co Pani mi zarzuca. Zgadzam się z tym że jest to jedna z gorszych dróg, choć według mnie należy ją rozpatrywać dalej niż do Iglic - w połączeniu z odcinkiem Wicimice-Dobrzyca i połączeniem osad leśnych.

Zarzuciłem jedynie że to nie Pan Andrzej drogę łata bo tej inwestycji jeszcze nie ma. Czy będzie to inna sprawa do której odniosłem się po zarzuceniu mi "doszukiwaniu się półprawd". Odchodząc od tematu rozszerzyłem powatpiewanie o budżet na 2019 (którego jeszcze z resztą nie ma). Jestem przekonany o tym, że Jego realny wpływ na remont nie jest taki znaczny. Ogranicza się do kilku rozmów i zaproszeń na radę? Czy były to zaproszenia oficjalne przekazane przez P. Andrzeja za pośrednictwem Przewodniczącego z podaniem tematu, konkretnej drogi? Zapominamy o mieszkancach jacy pisali osobiście pisma do zarządu dróg, więc zasługi im się należą nie mniejsze... Zapominamy o tym że zarząd dróg cyklicznie drogi musi remontować i ma na to środki, zapominamy o tym, że powstaje droga krajowa z nieskomunikowanym węzłem.

Nie chcę odbierać mieszkancom wiary w możliwości rady gminy... ale znam działanie powiatu łobeskiego.

Swoją drogą wykonanie najpierw chodnika a potem asfaltu to właściwa technologia? Nie będzie utrudniać budowy? Nie uniemożliwi wybudowania tymczasowego trzeciego pasa ruchu?
Zgłoś administratorowi
Andrzej Nowak
+21 # Andrzej Nowak 2018-11-27 16:46
Panie Romanie; nie będę zniżał do poziomu pańskiego, bo z tej pańskiej wiedzy dojedziemy do Koszalina. Nic panu nie pasuje, sam pan wiesz co kto ma co robić itp. Ten węzeł drogi do Wicimic to droga skarbu państwa na potrzeby wojska i takie zamiary są, ale kiedy to i pan tego nie odgadł. Droga Łabuń-Iglice była potrzebna natychmiast, a nikt nie będzie czekał, na łączniki, jeszcze kolejne lata i była potrzebna, interwencja uzasadniona.Każdy Kowalski w Polsce wie,że Prezydent,Burmistrz Wójt,czy Radny nie robi projektów,kosztorysów są od tego urzędnicy i wszyscy o ty wiemy,nic nowego pan nie wniósł.Ale są potrzebne wnioski i uchwały,żeby sprawa nabrała toku. Panie Romanie jakby, urzędy pracowały na prawdopodobieństwu to ja panu gwarantuje,to pisali byśmy całkiem o czym innym. A czy ja, czy następny będzie radny, zawsze będzie potrzebny! - chociaż ,żeby władzom przypominać o zapomnianych,niechcianych,wsiach ,drogach itd.Zapraszam pana na komisję rady,wstęp mają wszyscy mieszkańcy, nikt nikogo nie wyprosi ustawa Panu to gwarantuje. Nikt nie stoi w drzwiach z wykrywaczem metali,czy alkomatem Dlatego zapraszam na wspólne komisję. Z poważaniem.
Zgłoś administratorowi
kudłaty
+28 # kudłaty 2018-11-27 17:07
E koleś Romek jak taki jesteś kumaty to może uzdrowisz nasz szpital kumasz o czym czaje A może jeszcze przywróciłbyś PGR czaisz bazę
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-28 # Rubaszny Roman 2018-11-27 18:41
Ten alkomat i wykrywacz metali to jakaś aluzja do mnie? Skąd pan wie czy na radach się nie pojawiałem - podobno się Pan domyśla kim jestem... powinien mnie Pan przez te 10 lat zauważyć.

Teraz sesję są transmitowane - mogę widzieć starania radnych nawet nie wychodząc z domu.
Zgłoś administratorowi
Ela
+28 # Ela 2018-11-27 19:57
Prawdę mówiąc transmisja sesji nic nowego nie pokazuje,tylko rączki w górę , rączki w dół.Prawdziwe sesje i ustalanie stanowisk odbywają się na posiedzeniach komisji poprzedzających sesje. to powinno być transmitowane :lol: Może trzeba zawnioskować o transmisje komisji na żywo, bo w tej chwili zwykły obywatel będący na sesji nawet nie wie o co chodzi w której uchwale. Czeski film ;-)
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
-18 # Arkadiusz. 2018-11-27 21:56
Żeby zniżyć się do poziomu Romana to noektorym trzebaby wejść na drabinę i podskoczyć, nie zdejmując kapelusza.

Trafne spostrzeżenia. Budowa chodnika przed położeniem asfaltu to nieciekawy pomysł. W szczególności dla wsi która w zasadzie nie będzie miała sensownego dojazdu.

O konieczności remontu drogi do Iglic pisali do Starostwa również inni - i to jest fakt. Sprawa zajmowali się też radni powiatu. Uchwał i wniosków o których radny mówi nie kojarzę - możliwe jednak, że były.
Zgłoś administratorowi
Ela
+23 # Ela 2018-11-28 22:15
Przez brak dalszych wpisów ,cieszę się ,że atmosfera się trochę oczyściła. Pozdrawiam wszystkich biorących udział w dyskusji :D
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-22 # Rubaszny Roman 2018-11-29 16:08
Ja też się cieszę. W dodatku już nikt nie musi zniżać się do mojego poziomu.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-2 # Rubaszny Roman 2018-12-20 21:27
Cytat:
Zapewniam pana,że 2019r nie będzie procesu łatania dziur w miejscowości Łabuń- Iglice, na mieniu powiatowym a nowa nawierzchnia.
Wydaje mi się, że jednak miałem rację...
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x