Pin It

Od kilku dni przy ul. Wojska Polskiego, naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Resku, prowadzone są badania archeologiczne. Wykopaliska wzbudzają duże zainteresowanie mieszkańców. 

Cały teren pomiędzy ul. Szczecińską, a ul. Bohaterów Warszawy dzisiaj nie zachwyca i wygląda jak wielkie, zapomniane klepisko w centrum miasta. Kiedyś, za czasów niemieckiego Regenwalde w tym miejscu stały okazałe budynki w których tętniło życie. W każdym z tych budynków była prowadzona działalność usługowa lub handlowa. Patrząc od ul. Bohaterów Warszawy działały tam m.in. sklep sklep motoryzacyjny, kawiarnia, sklep żelazny, bank. Wspomniane budynki zachowały się nienaruszone do końca wojny. W 1945 r. miasto zostało zajęte przez oddziały 3 armii uderzeniowej I Frontu Białoruskiego. W czasie pobytu wojsk radzieckich w Resku, budynki zostały spalone (nie tylko te), a pozostałe po nich ruiny w kolejnych latach wyburzono.

Dzisiaj te tereny należą do prywatnych właścicieli. Jak nam się udało ustalić, właściciele planują je zagospodarować. Pojawiła się, też informacja, że od strony ul. Szczecińskiej powstanie dyskont spożywczy. Wzdłuż ul. Wojska Polskiego miałyby stanąć budynki mieszkalno-usługowe. Aby rozpocząć jakiekolwiek inwestycje, właściciele działek są zobowiązani do przeprowadzenia badań archeologicznych. Dopiero po przeprowadzeniu badań i sporządzeniu stosownej dokumentacji, w tych miejscach może ruszyć budowa. Podobna sytuacja miała miejsce na "Wzgórzu Borków", tam gmina Resko musiała wykonać badania archeologiczne, aby ruszyć z inwestycją.

Obecnie "wykopki" dotarły do skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Szczecińskiej, ostatecznie zakończą się, aż przy ul. Długiej. Czyli będą prowadzone dokładnie w tych miejscach, w których kiedyś stały budynki. Później wszystko zostanie ponownie zasypane.

Jak nas poinformował Dr Marcin Peterlejtner, który czuwa nad przebiegiem badań, większość znalezisk to przedmioty i sprzęty z których korzystali ówcześni mieszkańcy tych terenów. Jak wspomniał w naszej rozmowie Dr Marcin Peterlejtner, jedna z odkopanych piwnic była bardzo komfortowa, miała nawet centralne ogrzewanie.

Znaleziono m.in. dużą ilość butelek po winie i piwie, kufli oraz charakterystycznych kamionkowych butli w których przechowywano m.in. nalewki i likiery. W miejscu gdzie wykopano kufle, znaleziono również metalowe elementy nalewaka do piwa.

Na miejscu prowadzonych badań pojawił się Radosław Wnuczyński, mieszkaniec Reska, który przekazał archeologom kilka pamiątek z czasów Regenwalde. Jak mówił, chciałby, aby w Resku powstało muzeum, a te pamiątki mogły wzbogacić jego zasoby. W związku z ostatnio prowadzonymi badaniami archeologicznymi, coraz częściej słyszymy o potrzebie stworzenia muzeum w Resku.

fot. Radosław Wnuczyński przekazuje pamiątki

- Powstanie muzeum jest w naszych planach. Myślimy o zaadaptowaniu kilku pomieszczeń w budynku Szkoły Podstawowej, przy ul. Wojska Polskiego. To jednak tylko plany - poinformował nas Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Warto zaznaczyć, że wszystkie znaleziska z terenu prac archeologicznych prowadzonych w Resku, nie przepadają bezpowrotnie. Gdyby powstało muzeum w Resku, mogłyby stanowić jego wystawę.

Badania archeologiczne przy ul. Wojska Polskiego

Czasy Regenwalde

*Budynki w szarym obrysie to dzisiaj już nieistniejące budynki przy ul. Wojska Polskiego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: www.facebook.com/resko.regenwalde.

Resko24.pl

Komentarze  

Karol
+13 # Karol 2018-12-08 09:50
Mam nadzieję że budując budynki w tym miejscu, właściciele tych terenów spojrzą na te stare zdjęcia i postawią tam kamieniczki na wzór tych które tam stały. Oby nie były to jakieś zwykłe bloki mieszkalne. A dyskont może przecież również znajdować się w takowych kamieniczkach. Budujmy pięknie i z głową w takich miejscach.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x