Pin It

W tym roku wyjątkowo, bo 20 lutego 2019 r. o godz. 14.30 na Rynku przed Urzędem Miejskim w Resku, po raz drugi odbyła się akcja „One Billion Rising – Nazywam się Miliard”- akcja przeciw przemocy wobec dziewcząt i kobiet.

Akcja w Resku organizowana była po raz pierwszy w ubiegłym roku, natomiast w Polsce odbyła się się po raz siódmy. One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. W ten sposób zwracamy uwagę, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.

W tym roku, akcja cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. Grupa kobiet, dziewcząt oraz chłopców w rytm muzyki rozpoczęła swój protest przeciwko przemocy. Wspólny taniec miał okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczają przemocy.

 

Przedstawiciele instytucji biorących udział w akcji przemawiali do zebranych mieszkańców naszego miasta. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego gm. Resko pani Iwona Lewandowska z Ośrodka Pomocy Społecznej przybliżyła mieszkańcom cel i charakter akcji. Wczorajsza akcja odbyła się w asyście policji. Jak wiadomo jednym z priorytetowych zadań Policji jest przeciwdziałanie przemocy domowej, Będąca na miejscu mł. asp. Anna Radwaniuk zachęcała do kontaktu z dzielnicowymi, którzy obejmują nadzorem rodziny dotknięte przemocą w ramach prowadzonej procedury „Niebieskie Karty”.

Ogólnoświatowa akcja odbywa się cyklicznie, zawsze 14 lutego. Z uwagi na informację o planowanym ogłoszeniu żałoby narodowej związanej z pochówkiem Jana Olszewskiego byłego premiera i działacza opozycji antykomunistycznej, w tym roku taniec odbył się 20 lutego.

Pani Iwona Lewandowska, za pośrednictwem naszego portalu, składa podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie akcji, a w szczególności młodzieży, dzieciom i nauczycielom z Zespołu Szkół w Resku i Szkoły Podstawowej w Starogardzie.

Fot. Dominika Gruszka

Fot. Oliwier Junik

Relacja filmowa:

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x