Pin It

W 2000 r. Polski Komitet ds. UNESCO zwrócił się do redakcji pisma „Poezja dzisiaj” w Warszawie z propozycją zorganizowania Światowego Dnia Poezji. Odtąd narodził się i rozpoczął dodatkowo nowy nurt popularyzacji polskiej poezji i literatury w coraz szerszym zakresie geograficznym naszego globu. Wieloletnia działalność doświadczonego, utalentowanego organizatora Aleksandra Nawrockiego, zaowocowała wspaniałymi osiągnięciami – dała rozgłos polskiej literaturze, zaowocowała cennymi antologiami, dobrą renomę zdobyli literaci tworzący współczesną literaturę w Polsce i poza jej granicami, jak też spopularyzowała polską literaturę emigracyjną.

Festiwal Światowy Dzień Poezji trwa 100 dni, zaczyna się inauguracją w Warszawie /Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Dom Literatury, Dom Polonii/ oraz szeregiem imprez w stolicy i w kraju, a kończy się we Wilnie. Jego organizatorem, od samego początku, na wniosek UNESCO, jest Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Poezja dzisiaj”.

W tym roku prapremiera odbędzie się 21 marca w Resku / zachodniopomorskie/, a następnie 8 – 12 kwietnia w Warszawie, na Mazowszu i na Kielecczyźnie. Spotkania i koncerty poetycko-muzyczne odbywają się w szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury. Biorą w nich udział dzieci, młodzież szkolna, studenci oraz wielbiciele poezji i czytelnicy w różnym wieku.

 

Odbędzie się także spotkanie z tłumaczami i redaktorami naczelnymi literackich Pism krajowych i zagranicznych oraz promocja książek poetyckich wydanych specjalnie na tę okazję. W tym międzynarodowym święcie poezji wezmą udział wybitni twórcy z kraju i zagranicy, m.in. prof. Dorota Walczak-Delanois z Belgii, kierująca katedrą literatury i języka polskiego na Universite libre de Bruxelles – poetka, tłumaczka literatury polskiej, autorka książek naukowych poświęconych literaturze, Peter Gehrisch – tłumacz Norwida i Herberta, wieloletni redaktor pisma „Ostragehege” z Niemiec, Ludmiła Kebicz, poetka, tłumaczka literatury polskiej, prezes Grodzieńskiego Związku Pisarzy Białorusi, Elena Korniejewa, poetka i organizatorka Światowych Dni Poezji UNESCO w Rosji pod patronatem „Poezji dzisiaj”, Tatiana Żitkowa z Łotwy, poetka i redaktor naczelna pisma „Настоящее время”, Winston Morales Chavarro, wybitny poeta kolumbijski zgłoszony do literackiej Nagrody Nobla, Aleksander Sokołowski, poeta, prezes Republikańskiego Stowarzyszenia Literatów Polskich na Litwie, Gizella Csisztay z Węgier wybitna tłumaczka i autorka książek o Polsce, uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zuzana Kuglerová ze Słowacji, autorka wielu książek.

Gościć będziemy także twórców polskich z Anglii i Irlandii, pracujących w rozgłośniach radiowych.

Prapremiera w Centrum Kultury w Resku, 21 marca (czwartek), godz.17:00

Resko24.pl/tvpkultura.tvp.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x