Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

RESKO. Od wczoraj trwają badania archeologiczne w parku miejskim. Pod lupę archeologów trafiło "Wzgórze Borków", potocznie nazywane "Górką Borków". Miejsce to jest doskonale znane mieszkańcom Reska, jest również bardzo wartościowym zabytkiem. Jak dotąd nigdy dokładnie nie zbadanym i niestety bardzo zniszczonym. Największym błędem było wybudowanie współczesnych betonowo - ceglanych balustrad i schodów które nijak się mają do tego miejsca. Kiedyś nikt się nad tym nie zastanawiał, stąd szereg bezmyślnych inwestycji dewastujących ten obiekt.

Sam park jest miejscem historycznym, czyli niezwykłym. Właścicielami tego terenu były rody Borków i Vidantów, na kopcu stała warownia. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, a jednak.

Do dzisiejszych czasów zachowało się bardzo niewiele. Wzgórze o wysokości do 3,5 m, na obrzeżach którego w dwóch miejscach można zobaczyć kamienie tworzące niegdyś mur obwodowy, nadbudowane częściowo współczesnym murkiem. Warownia miała kształt kwadratu o boku 40 m. Główny budynek zbudowany był z kamienia i cegły, nie został on jednak zlokalizowany ze względu na późniejszą zabudowę terenu zamkowego. Samo wzgórze otoczone jest drzewami, a jego szczyt wyrównany. Niczego tu już nie ma poza betonowym placem wykorzystywanym do lokalnych imprez.

Zamek, początkowo drewniano-ziemny, zbudowano w II poł. XIII wieku z inicjatywy Jakuba Borka (Borcka), syna kasztelana kołobrzeskiego Jana. Murowana warownia powstała prawdopodobnie w II poł. XIV wieku. Wcześniej na miejscu tym funkcjonował gród strzegący traktu Kołobrzeg - Starogard.

Jak nas poinformowała Pani Danuta Mielcarek, Sekretarz Gminy Resko prace są prowadzone w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, podobny nadzór jest prowadzony na Rynku Miejskim. Prace archeologiczne nadzoruje archeolog Dr Marcin Peterlejtner.

 - Całość nadzoruje archeolog, do prac fizycznych oddelegowaliśmy pracowników z gminy. Badania prowadzone są na koszt Gminy Resko. Jest to nieodzowny element aby móc w przyszłości poczynić jakiekolwiek inwestycje w tym miejscu. Na tą chwilę nie mamy konkretnych planów dotyczących "Wzgórza Borków", na pewno będziemy chcieli eksponować to miejsce. Wszystko zależy od wyników prowadzonych badań archeologicznych. - powiedziała Danuta Mielcarek.

Odwiedziliśmy dzisiaj wzgórze, na głębokości kilkudziesięciu centymetrów już uwidocznił się bruk ułożony z kamieni polnych. Jak nas poinformował Dr Marcin Peterlejtner jest jeszcze za wcześnie aby powiedzieć coś więcej niż widać.

- Prowadzimy badania dopiero od dwóch dni, widzimy tutaj dobrze zachowany kamienny bruk który wyraźnie pochyla się w jednym kierunku. Jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek wyniki naszych prac. Obiekt jest zaniedbany, największym błędem było zastosowanie współczesnych technik budowlanych na zabytkowym obiekcie - powiedział nam archeolog Dr Marcin Peterlejtner.

Prace cały czas trwają, obecnie ten teren jest wyłączony z użytkowania. Apelujemy do mieszkańców aby nie przebywać i w żaden inny sposób nie ingerować w to miejsce. Wczoraj rozciągnięto taśmy zabezpieczające, dzisiaj rano już wszystkie te taśmy były pozrywane! Ciężko jest zabezpieczyć ten teren winny sposób, dlatego sami również zwróćmy uwagę czy ktoś nie niszczy pracy archeologów. Ten apel dotyczy również naszych służb porządkowych, w tym okresie na pewno warto częściej monitorować to miejsce.

Pozostałe zdjęcia:

O wynikach badań będziemy informować w naszym portalu.

Resko24.pl, źródło: zamki.res.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x