Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzisiaj (07.11.2014) w Szkole Podstawowej w Resku odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Patrona Szkoły. Obchody Święta Patrona – mjr. H. Sucharskiego, dowódcy spod Westerplatte, łączą się bezpośrednio z rocznicą Odzyskania Niepodległości. Święto rozpoczęło się apelem w sali gimnastycznej.

Podczas dzisiejszych uroczystości w szkole, uczestniczyli uczniowie kl. I – VI, honorowi goście m.in. kombatant J. Muszyński – żołnierz walczący w czasie II wojny światowej, bliscy  Westerplatczyka Stefana Nercia Irena i Mirosław Nerć,  Burmistrz Arkadiusz Czerwiński, przewodnicząca Rady Miejskiej – B. Basowska, ks. proboszcz M. Socha, wieloletni pedagog, dyrektor szkoły podstawowej i gimnazjum w Resku pan Adam Szatkowski, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja szkoły, nauczyciele.



Tradycją szkoły jest składanie ślubowania na Sztandar Szkoły - przez kl. III. Dyrektor V. Dynarska – Adamowicz, przyjęła uroczystą przysięgę od przedstawicieli trzecioklasistów – gospodarzy klas.

W zadumie, z patriotycznymi pieśniami w tle, przybliżona została historia naszego kraju. Zwieńczeniem  podniosłych chwil było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Patrona przez przedstawicieli społeczności uczniowskiej.

Tegoroczne obchody Święta Patrona dodatkowo połączone były z uroczystym umieszczeniem "Znaku Pamięci" na grobie Westerplatczyka strz. Stefana Nercia. Delegacja uczniów i nauczycieli udała się do Szczecina Dąbia aby móc uczestniczyć w dalszych uroczystościach. Na miejscu w uroczystościach uczestniczyli również Dorota i Andrzej Nerć - rodzina Stefana Nercia.

Pozostałe zdjęcia:

Film z uroczystości:

Resko24.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Natalia
+1 # Natalia 2014-11-08 14:03
:-* fajnie
Zgłoś administratorowi
niebohater
+2 # niebohater 2014-11-10 09:42
2 września, po ciężkim bombardowaniu (w którym zginął m.in. ordynans majora, Józef Kita), Sucharski przeszedł załamanie nerwowe, w wyniku którego został przez oficerów odsunięty od dowodzenia. Część źródeł mówi wręcz o przywiązywaniu [Sucharskiego] pasami do łóżka[5]. Podkreśla się, że to dzięki komunistom Sucharski, w miejsce Dąbrowskiego, został wykreowany na niezłomnego bohatera z uwagi na jego plebejskie pochodzenie. Sucharski był synem ubogiego szewca, a Dąbrowski miał szlacheckie korzenie (był synem węgierskiej baronówny i polskiego szlachcica). Według przeciwników tej teorii biografia Sucharskiego nie pasuje do socjalistycznego stereotypu, gdyż brał czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej,

może już czas zrewidować zakłamania
Zgłoś administratorowi
bohater
+1 # bohater 2014-11-10 17:56
jeszcze do niedawna mieliśmy pomnik kolejnego wielkiego bohatera KAROLA ŚWIERCZEWSKIEGO

NALEŻY WSPOMNIEĆ TU EPIZOD BITWY POD BUDZISZYNEM 23-28 IV 1945

W przebiegu całej wojny, w wyniku wszystkich bitew i operacji z udziałem Polaków po kampanii wrześniowej tylko w powstaniu warszawskim zginęło więcej Polaków, niż pod Budziszynem. Według niektórych dokumentów prawdziwe straty polskie wyniosły w sumie aż około 25 tysięcy ludzi, czyli prawie 1/3 Armii.

Przez lata propagandy PRL przemilczano przed opinią publiczną fakt przegranej 2 AWP pod Budziszynem, próbując ją – wobec uratowania jej przez Koniewa od całkowitej katastrofy i wobec faktu, że wkrótce nastąpiła kapitulacja Niemiec – przedstawić jako bitwę krwawą, ale dla wojska polskiego zwycięską. Alkoholizm "Waltera" i całkowity brak jego kwalifikacji dowódczych skrzętnie ukrywano, budując wokół niego mit niezwyciężonego dowódcy, "który się kulom nie kłaniał".
Zgłoś administratorowi
Natalia
-2 # Natalia 2014-11-15 15:45
super :lol:
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x