Resko położone jest w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie łobeskim nad Regą. Miasto usytuowane na Równinie Gryfickiej i Wysoczyźnie Łobeskiej. W latach 1818 – 1945 miasto administracyjnie należało do Powiatu Regenwalde, początkowo z siedzibą w Resku, a od roku 1860 z siedzibą w Łobzie.

W latach 1946-1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego. W latach 1999-2001 należało do powiatu gryfickiego, a od 2002 r. należy do powiatu łobeskiego.

Według danych z 1 stycznia 2009 r. powierzchnia miasta wynosi 4,49 km².


Resko leży przy drodze wojewódzkiej nr 152 (Płoty – Świdwin). Ok. 10 km od od Reska przebiega droga krajowa nr 6 (trasa Szczecin – Gdańsk). W mieście istnieje stacja kolejowa, przez którą biegnie linia kolejowa Płoty – Łobez. Resko leży w dogodnej odległości od ważnych ośrodków w województwie:

Pochodzenie nazwy miasta Reska nie jest do końca znane. Istnieje teza iż pochodzi ono od starosłowiańskiego słowa „reż” oznaczającego żyto. W zapiskach istnieje wzmianka iż w XIV w. miasto nazywało się tak jak przepływająca przez nie rzeka – Rega. W późniejszym okresie powstała niemiecka nazwa, używana do 1945 r. która brzmiała Regenwalde co w wolnym tłumaczeniu oznacza Deszczowy Las.

Po zakończeniu II wojny światowej miasto przez pewien czas nosiło nazwę Reskogród oraz Ławiczka. Nazwę Resko wprowadzono rozporządzeniem ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 roku.

Resko wczoraj i dziś

Fot. Tak się zmieniło Resko od 1931 roku


Pozostałe informacje:

Stacja Resko - film ukazujący schyłek kiedyś działającej kolei wąskotorowej

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Komentarze Czytelników

loading...

Istotne

Regionalny System Ostrzegania woj. Zachodniopomorskie
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Gazeta Łobeska - bezpłatna
Urząd Miejski w Resku
BIP Urząd Miejski w Resku
Centrum Kultury w Resku
Powiat Łobeski

Ogłoszenia drobne

Zadłużone Spółki
( / Kupię)

Zadłużone Spółki
08.12.2017

Promocja! 1000 zł na święta!
( / Sprzedam)

Promocja! 1000 zł na święta!
06.12.2017

MECHANIK lub ELEKTROMECHANIK
( / Dam pracę)

MECHANIK  lub  ELEKTROMECHANIK
06.12.2017