Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Do naszej redakcyjnej skrzynki napływają zapytania: "Witam, może napisalibyście kilka słów o tym, że zwierzęta nie chorują na koronawirusa - tak dla świadomości ludzi i aby uspokoić co niektórych?" Jak faktycznie wygląda zachorowalność wśród zwierząt i czy wiążą się z tym jakieś zagrożenia?

Niestety zdarza się, że ludzie pozbywają się zwierząt, bo boją się koronawirusa. WHO przypomina: Nie ma dowodów, że zwierzęta domowe mogą zostać zarażone! W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej informacji o tym, że ludzie porzucają swoje zwierzęta ze strachu przed koronawirusem.

Pani Paulina Harkot, rozwiała nasze wątpliwości.

Koronawirusy to grupa wirusów, z których wyodrębnia się kilka rodzajów. Nosicielami poszczególnych rodzajów mogą być różne gatunku ssaków lub ptaków.

  • Canine Coronavirus
  • CCoV- koronawirus występujący na całym świecie i dotyczy głównie psów i kotów, człowiek nie jest w stanie się im zainfekować.
  • SARS-COV-2- wywołuje niebezpieczną chorobę Covid-19, która infekuje ludzi na całym świecie. Psy nie są w stanie się nim zarazić. Stan wiedzy naukowców na ten moment mówi, że SARS- COV-2 przenoszony jest na człowieka przez nietoperze, łuskowce oraz węże i pochodzi z Azji Koronawirusy, które powodują niebezpieczną chorobę o której dziś jest tak głośno czyli COVID-19 atakują tylko i wyłącznie ludzi. Co oznacza, że nie jesteśmy w stanie zarazić się nią od naszych zwierząt domowych.

 

Jednakże nasze zwierzęta mogą przenosić te wirusy na opuszkach swoich łap ( tylko wtedy, gdy miały bezpośredni i fizyczny kontakt z osobą zarażoną). Dlatego bardzo ważne jest aby dbać nie tylko o czyste ręce ale i łapki. Łapy psa po miejskim spacerze możemy umyć wodą z szamponem psim. Częściej możemy myć podłogi w domu- wodą z mydłem. Chociaż jest mało prawdopodobne aby zwierzęta miały bezpośredni kontakt fizyczny ( łapkami) z osobą zakażoną. Nie powinno się z psami spacerować w zaludnionych miejscach, raczej udajemy się na spacery do lasu, na łąki, pola, za miasto. Jest inny rodzaj koronawirusa, który atakuje psy i koty, wywołuje on przede wszystkim dolegliwości żołądkowo - jelitowe, biegunki ( psy i koty można szczepić na koronawirus u lekarza weterynarii zabezpieczając je przed chorobą) w przeciwieństwie do wirusa który dotyczy ludzi- ten natomiast wywołuje objawy grypopodobne takie jak:

  • gorączka
  • ból mięśni i stawów
  • osłabienie
  • katar
  • ból gardła
  • problemy z oddychaniem.

Podsumowując - inne koronawirusy infekują nasze zwierzęta domowe a inne nas samych. Człowiek nie może zarazić się od zwierząt domowych wirusem SARS- COV-2 a tym samym chorobą COVID-19


Resko24.pl, fot. obiettiva.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x