Portal Resko24.pl - Menu boczne

AKTUALNOŚCI

wosp resko 2023 1Już po raz 31 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tradycyjnie na ulice Reska wyjdą wolontariusze. Finał 2023 odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia, w programie m.in: występy artystyczne dzieci i młodzieży, kawiarenka, loteria fantowa, koło fortuny oraz liczne aukcje.

Tegoroczny Finał WOŚP zagra pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!

Dlaczego walka z sepsą?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów - czytamy na stronie Organizatora zbiórki.

Zapraszamy do Centrum Kultury w Resku

W tym roku, po przerwie spowodowanej remontem, finał WOŚP odbędzie się już w siedzibie Centrum Kultury w Resku. Tegoroczny finał rozpoczynają o godz. 11.00, dzieci z Przedszkola Miejskiego w Resku.

Bieżące informacje, aukcje dostępne w profilu społecznościowym 160 Sztabu WOŚP w Resku: https://www.facebook.com/WOSPResko

Podciete drzewo Lugowina 02Dziś w godzinach porannych na odcinku drogi Resko - Ługowina, interweniowały służby ratownicze. Jak się okazało, nieznany na ten moment sprawca, dokonał nacięcia pnia jednego z przydrożnych drzew.

- W nocy z 23-24 stycznia 2023 roku, nieustalony sprawca dokonał nacięcia pnia drzewa w rejonie ul. Szpitalnej w Resku, działając na szkodę Zarządu Dróg Powiatowych. Obecnie prowadzone są czynności, mające na celu ustalenie potencjalnego sprawcy - poinformował nas p.o. Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Łobzie sierż. Szymon Martula.

Dzisiejsza sytuacja mogła się zakończyć czyjąś tragedią, jak nam się udało ustalić drzewo było mocno nacięte i w każdej chwili mogło się przewrócić. Ostatecznie, aby wyeliminować zagrożenie, drzewo zostało ścięte.

Mikolajkowa Olimpiada 12W dniu 14.12.2022 na hali sportowo widowiskowej w Łobzie odbyła się Mikołajkowa Olimpiada Lekkoatletyczna klas I-III. Ponad 300 uczniów dziewcząt i chłopców rywalizowało ze sobą w skoku w dal z miejsca, biegu długim na 250 metrów, rzucie piłką lekarską, biegu na 30 metrów, biegu wahadłowym, a także sztafecie 6x70 m.

W zawodach brały udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszego powiatu:
Szkoła Podstawowa BR 1 w Łobzie,Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łobzie, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łobzie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Bełcznie, Szkoła Podstawowa w Resku, Szkoła Podstawowa w Wegorzynie, Szkoła Podstawowa w Runowie Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Dobrej, Szkoła Podstawowa w Starogardzie, Szkoła Podstawowa w Radowie Małym.

W uroczystości mają przyjemność wziąć udział Renata Kulik Starosta Łobeski, Krzysztof Gwóźdź Wicestarosta, Piotr Ćwikła Burmistrz Łobza, Stanisław Kopeć Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, Tomasz Paciejewski Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe oraz Janusz Skrobiński Specjalista do spraw pozyskiwania inwestorów w Gminie Łobez.

Auto w ogniu Slowikowo 03Kłęby czarnego dymu i zastępy Straży Pożarnej, można było dziś dostrzec w okolicy cmentarza. Na drodze w kierunku Słowikowa, zapalił się samochód osobowy.

- Do zdarzenia doszło około godz. 12.55, podróżujący osobowym Mercedesem poczuł zapach spalenizny, który prawdopodobnie wydobywał się z nawiewów. Po chwili pojawił się też ogień, który gwałtownie rozprzestrzenił się na całe auto. Kierowca podróżował sam, szczęśliwie nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Do pożaru skierowano dwa zastępy Straży Pożarnej, z jednostek JRG Łobez i OSP Resko.

Działania gaśnicze zakończono około godz. 13.40 - poinformował nas mł. kpt. mgr inż. Grzegorz Paluch, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie.

Starogard na zakrecie 01Minęły już 2 lata, od czasu kiedy zainstalowano bariery energochłonne na zakręcie w Starogardzie. Pomimo, że Zarząd Dróg Wojewódzkich sceptycznie podchodził do tej inwestycji, okazuje się, że była ona bardzo potrzebna.

Jak informują mieszkańcy Starogardu, 11 stycznia około godz. 15, auto osobowe jadące w kierunku Świdwina z impetem uderzyło w bariery na zakręcie. Dzięki instalacji poprawiającej bezpieczeństwo, auto nie wjechało na chodnik.

Nadal jednak pamiętamy, do jakiej tragedii doszło na wspomnianym zakręcie, w czasie kiedy nie było tam zainstalowanych barier: https://www.resko24.pl/aktualnosci/3018-starogard-potracil-17-latke-na-zakrecie-kierowca-pijany-zdjecia.html.

Zdarzenie którego można było uniknąć, gdyby ktoś wcześniej słuchał głosu mieszkańców i realnie ocenił zagrożenie.

Lobez Wegorzyno 02Po zniszczeniach spowodowanych przez spiętrzenie wody i przerwaną groblę nie ma już śladu. Jest za to nowy, szerszy przepust, odbudowana konstrukcja drogi i nowa nawierzchnia. Wykonawca uporał się z zadaniem w niespełna półtora miesiąca. Jak najszybsze otwarcie DW 151 między Łobzem a Węgorzynem było priorytetem dla władz województwa. Koszt wykonanych prac, łącznie z nadzorem budowlanym i badaniami, wyniósł prawie 1,5 mln zł.

Odbudowana droga została otwarta w piątek (13 stycznia). Dziś od rana drogowcy dokonywali ostatnich formalności, po których zdjęto tymczasowe oznakowanie.

  • Droga wojewódzka nr 151 między Łobzem a Węgorzynem została zniszczona w listopadzie ubiegłego roku. Woda wymyła szlak, po tym gdy na pobliskich stawach doszło do przerwania grobli - przypomina Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Naprawa DW 151 była priorytetowym zadaniem dla samorządowych władz województwa i Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

Jak co roku, gmina Resko pokusiła się o podsumowanie minionych dwunastu miesięcy pod kątem statystycznym. W 2022 roku urodziło się 44 nowych mieszkańców, a zmarło aż 129 osób. Na terenie naszego samorządu obecnie zamieszkuje 7.318 osób.

W 2022 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Resku zarejestrowano tylko 44 urodzenia. Zgonów było ponad dwa razy tyle.

Dane statystyczne z Urzędu Stanu Cywilnego gminy Resko za 2022 rok:

Narodziny

Ilość zarejestrowanych urodzeń ogółem: 44. W ubiegłym roku urodziło się 22 dziewczynek i 22 chłopców. W mieście urodziło się 22 dzieci, a 22 na terenach wiejskich.

Zgony

lość zarejestrowanych zgonów: 129. W sumie w ubiegłym roku zmarło 57 kobiet i 72 mężczyzn. W mieście zmarły 68 osób, a 61 osób zmarło na terenach wiejskich.

Zdewastowane zdroje uliczne Resko 04Już w Nowy Rok otrzymaliśmy sygnał od Czytelnika, który zauważył, że ktoś zdewastował zdroje uliczne w Resku.

Zdroje zostały zainstalowane, na nowym targowisku miejskim przy ul. Krzywej. Wspomniana inwestycja została oddana do użytku, na początku ubiegłego roku. Tymczasem, ktoś już zainteresował się ozdobną armaturą i ją zdemontował. 

Jak wiadomo, miasto od wielu lat boryka się z problemem dewastacji nowych inwestycji. Warto wspomnieć, że całkowity koszt tej inwestycji pochłonął  1 740 000,00 zł. Środki na ten cel pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (PROW 2014-2020) opracowanego na podstawie przepisów Unii Europejskiej dla operacji typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów". 

Pokaz laserowy Sylwester 2022 01Mieszkańcy Reska tradycyjnie zgromadzili się na Rynku Miejskim w Resku, aby powitać Nowy Rok. Tuż przed północą noworoczne życzenia złożył Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński.

Zaraz po życzeniach, ponownie mieliśmy okazję obejrzeć  pokaz laserowo-multimedialny. Wystarczyło kilka chwil, aby Rynek Miejski w Resku wypełnił się publicznością. Jak wiadomo od kilku lat toczy się batalia na temat świętowania z wykorzystaniem tradycyjnej pirotechniki oraz pojawiających się równie widowiskowych alternatyw. Po chwili wszyscy obserwowali świetlny spektakl.

Oczywiście specjalnie dla naszych Czytelników, właśnie to Noworoczne wydarzenie transmitowaliśmy jednocześnie w naszych dwóch profilach społecznościowych: https://www.facebook.com/resko24  i https://www.youtube.com/user/Resko24.

Poniżej relacja z Sylwestrowo - Noworocznego wydarzenia w Resku.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x