Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dane wyborców z terenu gminy Resko, nie trafią do Poczty Polskiej. Na tę chwilę, nie ma podstaw prawnych, aby przekazać takie dane - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Wcześniej informowaliśmy, że od kilku dni trwa spór prawny, czy Poczta Polska powinna otrzymać nasze dane. Wiąże się to z forsowaniem przez rząd przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja w systemie korespondencyjnym. Poczta Polska przesłała do gmin wniosek o udostępnienie danych adresowych wyborców.

Czekaliśmy na stanowisko burmistrza Reska i już wiemy, że na tę chwilę i obecny stan prawny, dane wyborców z trenu gminy Resko nie zostaną przekazane pocztowcom.

 

Polscy samorządowcy otrzymali w zeszłym tygodniu e-mail od Poczty Polskiej z nakazem udostępnienia spisów wyborców wraz z danymi osobowymi – adresami, imionami, nazwiskami i numerami pesel. Poczta Polska informowała, że wniosek skierowany do samorządów wynika z roli poczty, jaką ta ma pełnić w ramach korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

Eksperci podkreślają również, że w obecnym stanie prawnym udostępnienie żądanych danych na potrzeby realizacji zadań związanych z organizacją wyborów prezydenckich nie jest uzasadnione. Nałożone na Pocztę Polską przez organy administracji rządowej obowiązki stanowiące podstawę do udostępnienia danych w trybie art. 99 ustawy SARS mają mieć charakter inny aniżeli realizacja zadań związanych z organizacją wybo­rów prezydenckich. Obowiązki te muszą być nałożone na podstawie powszechnie obowiązujących aktów normatywnych – podkreślają prawnicy.

Resko24.pl

 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x