Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dane wyborców z terenu gminy Resko, nie trafią do Poczty Polskiej. Na tę chwilę, nie ma podstaw prawnych, aby przekazać takie dane - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Wcześniej informowaliśmy, że od kilku dni trwa spór prawny, czy Poczta Polska powinna otrzymać nasze dane. Wiąże się to z forsowaniem przez rząd przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja w systemie korespondencyjnym. Poczta Polska przesłała do gmin wniosek o udostępnienie danych adresowych wyborców.

Czekaliśmy na stanowisko burmistrza Reska i już wiemy, że na tę chwilę i obecny stan prawny, dane wyborców z trenu gminy Resko nie zostaną przekazane pocztowcom.

 

Polscy samorządowcy otrzymali w zeszłym tygodniu e-mail od Poczty Polskiej z nakazem udostępnienia spisów wyborców wraz z danymi osobowymi – adresami, imionami, nazwiskami i numerami pesel. Poczta Polska informowała, że wniosek skierowany do samorządów wynika z roli poczty, jaką ta ma pełnić w ramach korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

Eksperci podkreślają również, że w obecnym stanie prawnym udostępnienie żądanych danych na potrzeby realizacji zadań związanych z organizacją wyborów prezydenckich nie jest uzasadnione. Nałożone na Pocztę Polską przez organy administracji rządowej obowiązki stanowiące podstawę do udostępnienia danych w trybie art. 99 ustawy SARS mają mieć charakter inny aniżeli realizacja zadań związanych z organizacją wybo­rów prezydenckich. Obowiązki te muszą być nałożone na podstawie powszechnie obowiązujących aktów normatywnych – podkreślają prawnicy.

Resko24.pl

 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x