Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dziś Dzień Strażaka, święto ustanowione w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana. 4 maja jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom za ich niebezpieczną i ciężką pracę.

Codziennie narażacie swoje życie, by ratować nasze. W Dniu Strażaka przyjmijcie wyrazy szacunku i podziękowania za trud i poświęcenie oraz najlepsze życzenia od redakcji i czytelników Portalu Resko24.pl. Niech moc Świętego Floriana zawsze będzie z Wami!

Strażacy pełnią służbę każdego dnia, o każdej porze roku. Przez całą dobę dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju, powiatu i gminy. Jest to trudna służba, ale dająca wiele satysfakcji jak deklarują sami druhowie z OSP Resko.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku 

Jednostka OSP Resko działa od 1946 r., w przyszłym roku przypada okrągła 55 rocznica działalności naszej jednostki. Obecnie OSP Resko skupia 25 czynnych druhów i działa w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym (KSRG).

Od kilkunastu lat obchody strażackiego święta połączone były z promocją oficerską oraz wręczaniem odznaczeń i awansów. W tym roku większość zaplanowanych obchodów święta nie odbędzie się z powodu pandemii koronawirusa.

Własnie ze względów bezpieczeństwa, w bardzo uszczuplonej formie, zaplanowano na dziś uroczystą mszę święta w kościele w Radowie Małym. Msza święta rozpocznie się o godz. 18.00. Wewnątrz kościoła będzie mogło przebywać tylko 17 osób. W uroczystości będzie uczestniczył m.in. Komendant Wojewódzki PSP w Szczecinie mł. bryg. Jarosław Tomczyk oraz Kapelan Wojewódzki strażaków PSP mł. bryg. ks. Ryszard Szczygieł.


W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

fot. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x