Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Rys Lososnica 01Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie Resko – Łosośnica oraz na drodze brukowej prowadzącej przez las do Mołdawina.

Dzięki czujności i zaalarmowaniu przez jednego z kierowców, leśniczemu leśnictwa Łosośnica udało się sfilmować nocą parę rysi, które odnalazły się po długich samotnych wędrówkach w lasach Nadleśnictwa Resko.

Na nagraniu rysie pokazały się z tej łagodnej, wręcz leniwej strony nie bardzo bojąc się obiektywu i człowieka. Jeden z nich leżąc na drodze nie za bardzo chciał ustąpić jadącemu pojazdowi.

Pomimo takich bliskich spotkań nie należy zapominać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta! Zachowajmy więc rozsądek podczas ich fotografowania.

Teraz rysie marcują. Poza okresem godowym rysie prowadzą samotniczy tryb życia. Polują przede wszystkim w nocy, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce. W trakcie poszukiwania jedzenia przemierzają wiele kilometrów w czasie jednej nocy. Rysie zajmują bardzo rozległe terytoria, o które konkurują zarówno samice, jak i samce.

 

Podczas ostatnich śniegów miejscowy leśniczy napotykał na liczne tropy rysi. Potwierdza to fakt, że rysie zagościły w tutejszych lasach na dłużej.

Skąd się u nas wzięły te piękne dzikie koty? Od 2019 roku rozpoczęto reintrodukcję rysiów w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Stąd te „dziwne obroże” na ich szyjach, które wyposażone są w nadajniki GPS, aby można było śledzić trasy migracji poszczególnych osobników.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod następującym adresem: http://www.rysie.org

Nadleśnictwo Resko

Nocne ujęcia wykonał leśniczy Medard Bajlak

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x