Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzisiaj w nocy z soboty na niedzielę (z 27 na 28 marca) zmiana czasu z zimowego na letni, czyli przestawienie zegarków z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana będzie polega na przestawieniu zegarów z godziny 2:00 na 3:00 (do godziny 1:59:59 ma obowiązywać czas zimowy, po czym nastąpi godzina 3:00:00 czasu letniego). Oznacza to, że tej nocy nie będzie godzin od 2:00:00 do 2:59:59.

W związku z tym będziemy spali (lub pracowali) o godzinę krócej, jednocześnie już od niedzieli "wydłuży się dzień". Dzięki zmianie czasu Słońce będzie zachodzić później. Od dnia równonocy wiosennej dzień jest dłuższy niż noc.

We współczesnych urządzeniach elektronicznych (tabletach, smartfonach, komputerach) zegary przestawią się automatycznie. W tradycyjnych zegarach wskazówki przestawimy sami.

Kiedy koniec ze zmianami czasu?

26 marca 2019 r. Parlament Europejski podjął decyzję ostatecznej rezygnacji ze zmian czasu na letni i zimowy. Decyzja miała wejść w życie po dwuletni moratorium, czyli właśnie w tym roku. Jak się jednak okazuje, czas nadal zmieniamy. Dlaczego? Ze stanowiskiem PE nie zgodzili się bowiem przedstawiciele państw UE. Dyskusja trwa, część krajów chce zostać przy zmianach czasu, swoich zwolenników ma też zmiana tej praktyki. W tym drugim przypadku trzeba podjąć decyzję o tym jaki czas miałby obowiązywać przez cały rok – zimowy czy letni.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x