Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Kurtka softshelle 01Wybór między męską kurtką typu softshell i kurtką typu hardshell może być trudny, jeśli nie masz pewności, czego dokładnie szukasz. Obie oferują różnorodne korzyści, od komfortu po ochronę - którą zatem wybrać? Podjęcie właściwej decyzji będzie łatwe, jeśli zrozumiesz różnicę między tymi dwoma rodzajami wodoszczelnych i wiatroszczelnych kurtek męskich. Do jakich aktywności każda z nich jest przeznaczona? Przeczytaj poniższy artykuł.

Jaka jest różnica między kurtką typu hardshell i kurtką typu softshell?

  • Co to jest kurtka typu hardshell?

Kurtka typu hardshell najczęściej występuje w formie wodoodpornego okrycia wierzchniego z kapturem. Czasami ma dodatkową warstwę izolującą, ale ogólnie rzecz biorąc, jest zaprojektowana tak, aby zapewnić lekką, trwałą i wodoszczelną ochronę podczas deszczu lub śniegu. Określenie „twarda skorupa” (ang. shell - skorupa) dobrze oddaje charakter tego rodzaju okrycia, ponieważ materiał nie jest zbyt rozciągliwy, łatwo daje się zmarszczyć w dłoniach, wydając szelest, a także jest bardzo wytrzymały. Porównując hardshelle z softshellami, można łatwo zauważyć różnicę w samym dotyku: kurtka typu hardshell zwykle wydaje o wiele więcej szelestu niż kurtka typu softshell a sama faktura jest śliska. Łatwo będzie sobie wyobrazić ten typ odzienia, przywołując z pamięci np. kurtkę męską przeciwdeszczową wiatrówkę, która jest cienka i lekka.

  • Co to jest kurtka typu softshell?

Kurtka typu soft shell to wodoodporna, elastyczna, oddychająca powłoka, która zapewnia ochronę przed lekkim śniegiem i deszczem. Niektóre softshelle są wykonane w wersji wzmocnionej - w formie kurtki przeciwdeszczowej męskiej z membraną. Zostały zaprojektowane tak, aby poruszały się razem użytkownikiem (materiał jest rozciągliwy i elastyczny) i utrzymywały komfortową temperaturę ciała podczas intensywnych aktywności. Większość kurtek typu softshell ma miękką polarową podszewkę, która zapewnia dodatkowe ciepło, np. jak kurtki przeciwdeszczowe męskie ze sklepu Denley: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Kurtki-meskie_Kurtki-przeciwdeszczowe-16157.htmlKurtka softshelle 02


Bordowa męska wiatrówka

Na jaki typ męskiej kurtki się zdecydować - hardshell czy softshell?

Jeśli wybierasz się na jednodniową wycieczkę czy kilkudniowy wyjazd z plecakiem lub na kemping, a prognozy pogody nie wykluczają deszczu, spakuj hardshella. Tego typu odzież wierzchnia świetnie sprawdza się jako kurtka przeciwdeszczowa męska w góry, ponieważ zajmuje mniej miejsca w plecaku i lepiej sprawdzi się podczas mocnych opadów. Hardshelle są również lżejsze i łatwiejsze do spakowania niż softshelle, więc są obowiązkowym elementem ekwipunku turystów z plecakiem, gdy problemem jest waga i przestrzeń.

Kurtka softshelle 03

Czarna kurtka męska softshell bez kaptura

Jeśli z kolei wybierasz się na piesze wędrówki, uprawiasz wspinaczkę skałkową, jazdę na rowerze, biegasz lub po prostu załatwiasz codzienne sprawunki, wybierz softshella. Ten materiał ma podstawową cechę, której pozbawione są hardshelle: jest elastyczny i mobilny, dzięki czemu „rusza się” wraz z tobą podczas ruchów. Dlatego świetnie sprawdza się podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Softshelle występują również w wersjach mniej sportowych, np. w formie kurtki parki przeciwdeszczowej męskiej, a zatem będą idealne na wszelkie czynności niezwiązane ze sportem.

Kurtki softshellowe bez kaptura można także nosić jako element systemu warstwowego pod kurtkę hardshellową, aby wzmocnić efekt wodoodporny i wiatroszczelny, a przy okazji zapewnić sobie więcej ciepła.

Podsumowanie

Oba rodzaje tych męskich kurtek są przeciwdeszczowe. Pamiętaj jednak, że większość softshelli zapewnia wystarczającą wodoodporność w przypadku niewielkich, okresowych opadów deszczu czy śniegu oraz wiatru. Są też lepsze podczas aktywności sportowych na świeżym powietrzu. Nie zapewniają jednak całkowitej ochrony przed długotrwałymi opadami, dlatego w niektórych przypadkach warto rozważyć również zakup męskiej kurtki wodoszczelnej (hardshella).

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x