Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Kurtka softshelle 01Wybór między męską kurtką typu softshell i kurtką typu hardshell może być trudny, jeśli nie masz pewności, czego dokładnie szukasz. Obie oferują różnorodne korzyści, od komfortu po ochronę - którą zatem wybrać? Podjęcie właściwej decyzji będzie łatwe, jeśli zrozumiesz różnicę między tymi dwoma rodzajami wodoszczelnych i wiatroszczelnych kurtek męskich. Do jakich aktywności każda z nich jest przeznaczona? Przeczytaj poniższy artykuł.

Jaka jest różnica między kurtką typu hardshell i kurtką typu softshell?

  • Co to jest kurtka typu hardshell?

Kurtka typu hardshell najczęściej występuje w formie wodoodpornego okrycia wierzchniego z kapturem. Czasami ma dodatkową warstwę izolującą, ale ogólnie rzecz biorąc, jest zaprojektowana tak, aby zapewnić lekką, trwałą i wodoszczelną ochronę podczas deszczu lub śniegu. Określenie „twarda skorupa” (ang. shell - skorupa) dobrze oddaje charakter tego rodzaju okrycia, ponieważ materiał nie jest zbyt rozciągliwy, łatwo daje się zmarszczyć w dłoniach, wydając szelest, a także jest bardzo wytrzymały. Porównując hardshelle z softshellami, można łatwo zauważyć różnicę w samym dotyku: kurtka typu hardshell zwykle wydaje o wiele więcej szelestu niż kurtka typu softshell a sama faktura jest śliska. Łatwo będzie sobie wyobrazić ten typ odzienia, przywołując z pamięci np. kurtkę męską przeciwdeszczową wiatrówkę, która jest cienka i lekka.

  • Co to jest kurtka typu softshell?

Kurtka typu soft shell to wodoodporna, elastyczna, oddychająca powłoka, która zapewnia ochronę przed lekkim śniegiem i deszczem. Niektóre softshelle są wykonane w wersji wzmocnionej - w formie kurtki przeciwdeszczowej męskiej z membraną. Zostały zaprojektowane tak, aby poruszały się razem użytkownikiem (materiał jest rozciągliwy i elastyczny) i utrzymywały komfortową temperaturę ciała podczas intensywnych aktywności. Większość kurtek typu softshell ma miękką polarową podszewkę, która zapewnia dodatkowe ciepło, np. jak kurtki przeciwdeszczowe męskie ze sklepu Denley: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Kurtki-meskie_Kurtki-przeciwdeszczowe-16157.htmlKurtka softshelle 02


Bordowa męska wiatrówka

Na jaki typ męskiej kurtki się zdecydować - hardshell czy softshell?

Jeśli wybierasz się na jednodniową wycieczkę czy kilkudniowy wyjazd z plecakiem lub na kemping, a prognozy pogody nie wykluczają deszczu, spakuj hardshella. Tego typu odzież wierzchnia świetnie sprawdza się jako kurtka przeciwdeszczowa męska w góry, ponieważ zajmuje mniej miejsca w plecaku i lepiej sprawdzi się podczas mocnych opadów. Hardshelle są również lżejsze i łatwiejsze do spakowania niż softshelle, więc są obowiązkowym elementem ekwipunku turystów z plecakiem, gdy problemem jest waga i przestrzeń.

Kurtka softshelle 03

Czarna kurtka męska softshell bez kaptura

Jeśli z kolei wybierasz się na piesze wędrówki, uprawiasz wspinaczkę skałkową, jazdę na rowerze, biegasz lub po prostu załatwiasz codzienne sprawunki, wybierz softshella. Ten materiał ma podstawową cechę, której pozbawione są hardshelle: jest elastyczny i mobilny, dzięki czemu „rusza się” wraz z tobą podczas ruchów. Dlatego świetnie sprawdza się podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Softshelle występują również w wersjach mniej sportowych, np. w formie kurtki parki przeciwdeszczowej męskiej, a zatem będą idealne na wszelkie czynności niezwiązane ze sportem.

Kurtki softshellowe bez kaptura można także nosić jako element systemu warstwowego pod kurtkę hardshellową, aby wzmocnić efekt wodoodporny i wiatroszczelny, a przy okazji zapewnić sobie więcej ciepła.

Podsumowanie

Oba rodzaje tych męskich kurtek są przeciwdeszczowe. Pamiętaj jednak, że większość softshelli zapewnia wystarczającą wodoodporność w przypadku niewielkich, okresowych opadów deszczu czy śniegu oraz wiatru. Są też lepsze podczas aktywności sportowych na świeżym powietrzu. Nie zapewniają jednak całkowitej ochrony przed długotrwałymi opadami, dlatego w niektórych przypadkach warto rozważyć również zakup męskiej kurtki wodoszczelnej (hardshella).

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x