Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

29 lipca br. delegacja samorządu gminnego w osobach Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński oraz pracownik Urzędu Miejskiego w Resku Mariola Słodkowska uczcili rocznicę śmierci kombatanta por. Jana Muszyńskiego.

Pan Jan Muszyński był znaną i szanowaną postacią w naszym miasteczku i jednym z najstarszych mieszkańców Reska. 29 maja 2013 roku uchwałą nr XXX/216/13 Rady Miejskiej w Resku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Resko. Tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Resko" jest wyrazem wielkiego szacunku i najwyższego uznania dla obywateli, którzy swoje serce i pracę włożyli w propagowanie, promowanie oraz upowszechnianie wartości humanistycznych i kultury lokalnej.

Pan Jan Muszyński swoje najpiękniejsze lata młodości spędził przechodząc cały szlak bojowy z I Armią Wojska Polskiego. Był uczestnikiem bitwy o Warszawę, brał udział w przełamaniu Wału Pomorskiego, walczył na ulicach Gryfic, brał udział w forsowaniu Odry oraz w bitwie o Berlin. Po zakończeniu działań wojennych razem z 3 Pułkiem Ułanów został zakwaterowany w miejscowości Iglice. Jego pułk brał udział w zagospodarowaniu tutejszych terenów rolnych.

Po demobilizacji osiedlił się w Gryficach. Do Reska przyjechał w 1957 roku, założył zakład stolarski, w którym wyszkolił wielu uczniów w zawodzie stolarza. Przepracował 75 lat, a w zakładzie stolarskim w Resku 55 lat. Wiele lat pracował społecznie w Cechu Rzemiosł Różnych w Łobzie. Przez szereg lat był radnym miasta Reska. Od ponad 30 lat działał w kole kombatantów w Resku. Swoją obecnością uświetniał uroczystości państwowe i wojskowe dając tym samym wyraz, że patriotyzm jest bezinteresownym działaniem na rzecz Ojczyzny, podejmowanym w różnych warunkach, zarówno w czasach wojny, jak i również w czasach pokoju, jako rzetelna codzienna praca oraz obowiązki życia społecznego.

Był wyjątkowym mieszkańcem Reska, dzięki któremu pamiętamy o zachowaniu narodowej tożsamości, o tradycji, historii, kulturze jak i o dokonaniach społecznych. Pan Jan Muszyński za swoje działania został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i resortowymi.

muszynski2

Resko24.pl/Materiały prasowe Urząd Miejski w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x