Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas na zimowy. Zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów należy przestawić z godziny 3 na 2 w nocy. To oznacza, że będziemy spali, lub pracowali godzinę dłużej.

Przestawianie zegarów w zależności od pory roku rozpoczęli ponad 100 lat temu (w 1916 roku) Niemcy, w ten sposób chcieli oszczędzać energię elektryczną. W Polsce pierwsze wielkie przestawianie zegarów odbyło się w okresie międzywojennym. Dziś czas zmieniany jest na terenie całej Unii Europejskiej w tym samym dniu.

Od wielu lat trwają dyskusje na temat rzeczywistej opłacalności stosowania czasu letniego i to czy faktycznie powoduje więcej korzyści niż strat. Te ostatnie są związane z negatywnymi skutkami zmiany czasu dla ludzkich organizmów - nawet godzinne przestawienie dla osób o ustabilizowanym trybie życia jest trudne i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie. 

Zmiana czasu na zimowy wymusza godzinne postoje środków komunikacji, zaś podczas odwrotnego procesu wszystkie autobusy, pociągi oraz samoloty stają się automatycznie opóźnione o godzinę. Niektóre osoby pracujące w ostatni weekend października muszą się liczyć także z tym, że spędzą w pracy czas o godzinę dłuższy.

 

Dłuższy czas pracy pracowników pracujących w nocy z 30 na 31 października

Osoby pracujące tej nocy będą pracowały godzinę dłużej. Jak w ich przypadku wyliczyć wysokość wynagrodzenia? Pracownicy, którzy tą noc spędzą w pracy, przepracują na stanowiskach dziewięć zamiast ośmiu godzin pracy. Za przepracowany nocny czas należy im się zarówno standardowy dodatek za pracę w nocy, jak i dodatek za pracę nadliczbową. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Pracując zatem 9 godzin, pracownikowi za ostatnią godzinę przysługuje nie tylko samo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz również dodatek za pracę w nocy.

Do kiedy będzie nas obowiązywała zmiana czasu?

Zarówno Parlament Europejski, jak i rząd polski nie podjął decydujących zmian w prawie, które wskazywałby na to, że w przyszłym roku przesuwanie wskazówek zegara przejdzie ostatecznie do historii. Jak szacują specjaliści, rezygnacja ze zmiany czasu może nastąpić dopiero za pięć lat.

Do czasu letniego wrócimy w ostatnią niedzielę marca. Kolejna zmiana czeka nas 28 marca 2021 roku. Wskazówki zegara przesuniemy wówczas z godziny 2 na 3.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x