Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

bieg widanta 2024Wysoka frekwencja, ogromne emocje, potężna dawka adrenaliny, sportowa integracja, świetna zabawa i nutka rywalizacji, a wszystko to w duchu Fair Play! Tak krótko można opisać Bieg o Strzałę Widanta.

W tym roku mamy już IX edycję biegu, pierwsza edycja odbyła się równo 10 lat temu, 1 maja 2014 roku. Bieg o Strzałę Widanta to idealna impreza dla miłośników sportu i rekreacji.

Bieg jest imprezą cykliczną, wpisaną na stałe do kalendarza imprez Centrum Kultury w Resku, co roku odbywa się 1 maja w Parku Miejskim, gdzie ma swój start oraz metę, a jego pomysłodawcą był Pan Arkadiusz Czerwiński Burmistrz Reska. Trasa Widanta prowadzi przez malownicze tereny Gminy Resko. W ramach imprezy organizowane są biegi dziecięce i młodzieżowe oraz bieg dla dorosłych. W biegu startują nie tylko mieszkańcy Reska - co nas jako organizatorów bardzo cieszy - w ten dzień zjeżdżają się do nas mieszkańcy powiatu, województwa, a nawet z całej Polski.

W tym momencie na pewno zastanawiacie się dlaczego bieg akurat o Strzałę Widanta, spieszymy z odpowiedzią. Pierwszymi właścicielami słowiańskiego grodu nad Regą byli Borckowie i Widantowie – możne rody pomorskie. Wznieśli oni tu w XIII wieku zamek i nadali prawa miejskie Resku - najpierw w 1255r. jeden z Borcków wspólnie z synami Johannem i Jakobem, a w 1288 Przybysław i Johann Widantowie wraz z ojcem. Na cześć tych ostatnich, aby ocalić od zapomnienia wielki ród pomorski, impreza sportowa nosi nazwę: Bieg o strzałę Widanta.

Początkowo bieg był organizowany tylko na dystansie 10 km, ten bieg nadal pozostanie biegiem głównym, którego zwycięzcy w kategorii kobiety i mężczyźni otrzymają mosiężną strzałę – główne trofeum. Od tego roku dodatkowo będzie się odbywać, na prośbę uczestników poprzednich biegów - bieg na 5 km. Od I edycji odbywają się również biegi dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach, od 150m dla przedszkolaków po 1200 m dla uczniów szkół średnich. Dodatkowo oprócz biegów mamy też coś dla miłośników Nordic Walking, którzy mogą zmierzyć swoje siły w marszu na dystansie 5km.

Jak co roku na uczestników biegu czekają pamiątkowe medale w kształcie nawiązującym do nazwy biegu, a dla zwycięzców nagrody finansowe. Dodatkowo wszyscy uczestnicy biegu, jak co roku wezmą udział w losowaniu dwóch nagród rzeczowych – rowerów. A dla wszystkich odwiedzających zapewnimy dobrą atmosferę, animacje dla dzieci i punkty gastronomiczne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Biegu o Strzałę Widanta!

Do zobaczenia 1 maja na trasie!

Centrum Kultury w Resku

>> Zapisy on-line, regulamin biegu: https://sport-time.com.pl/competitions/view?id=655

bieg widanta 2024

Poniżej krótka relacja filmowa z ubiegłorocznej edycji biegu:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x