Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Już 16 listopada odbędą się wybory samorządowe, w których wskażemy ludzi zarządzających samorządami terytorialnymi. Jeżeli chcesz wpłynąć na swój wizerunek, lub swoich kandydatów musisz się spieszyć - już w piątek, 14 listopada cisza przedwyborcza.

Wybory samorządowe zarządza premier, jednak ich datę jednoznacznie wyznaczają przepisy kodeksu wyborczego. Zgodnie z kodeksem, wybory samorządowe odbywają się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Kadencja obecnych rad upływa 21 listopada, a ostatnim dniem wolnym od pracy przed tym terminem jest właśnie 16 listopada.

Ile to wszystko kosztuje

w tym roku wybory samorządowe będą kosztowały ok. 200 mln zł - wynika z informacji uzyskanych w PKW. Poprzednie wybory samorządowe - w 2010 r. - wyniosły blisko 116 mln zł. Jak wyjaśnia Krajowe Biuro Wyborcze koszty wyborów wzrosły m.in. w związku z koniecznością sporządzania kart do głosowania, które umożliwiają stosowanie nakładek brajlowskich, wprowadzeniem głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych oraz podniesieniem diet dla członków komisji.

Problemy informatyczne

Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie potrafi uruchomić nowego systemu komputerowego, pomimo kolejnych napraw i testów - czytamy w mediach. W związku z tym wyniki wyborów samorządowych możemy przez to poznać z opóźnieniem. Cały czas pojawia się problem z przesyłaniem danych. System miał pozwolić na to, żeby odwodowe komisje wyborcze mogły wpisać wyniki wyborów, elektronicznie potwierdzić protokoły i przesłać je do komisji rejonowej, okręgowej, a następnie do centrali.

Cisza wyborcza

W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Do tego czasu można jeszcze wpłynąć na swój wizerunek, albo wizerunek swoich kandydatów. Po tym terminie żadna forma prowadzenia kampanii jest zabroniona pod groźbą grzywny.

W naszym portalu również nie będzie można głosować w sondach przedwyborczych, nie będzie można również zamieszczać ogłoszeń wyborczych. Te które zostały zamieszczone przed tym terminem pozostaną opublikowane.

Głosowanie

W niedzielę, 16 listopada w godz. 7-21 odbędzie się głosowanie.

Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.

Resko24.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x