Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Niebezpieczny zakret Starogard 06Mieszkańcy Starogardu od wiosny interweniują w sprawie niebezpiecznego zakrętu, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 152. Systematycznie na wspomnianym zakręcie, jakiś pojazd wypada z drogi i ląduje na chodniku. Nie trudno sobie wyobrazić, co może się stać, jeżeli w tym momencie na chodniku znajdą się piesi. Mieszkańcy chcą uniknąć czyjejś, niepotrzebnej śmierci lub kalectwa, proszą zarządcę drogi o poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Ze swoją prośbą zwracają się również do burmistrza Reska.

Kilka dni temu kolejny samochód (tym razem Alfa Romeo), wypadł z zakrętu "przeleciał" przez chodnik i uderzył w przydrożną latarnie. Nie wiemy co konkretnie było przyczyną tego zdarzenia, według relacji świadków, kierowca podejrzanie szybko uprzątnął uszkodzone auto. Tym razem, znowu udało się uniknąć tragedii, szczęśliwie na chodniku akurat nie było pieszych.  

Pismo do ZZDW w Koszalinie

W marcu br. mieszkańcy Starogardu zebrali podpisy i wysłali pismo do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. W piśmie wnioskowali o ustawienie barier energochłonnych, które oddzielałyby chodnik od jezdni zwiększając bezpieczeństwo pieszych. Pod koniec kwietnia br. pojawiła się odpowiedż, niestety mało optymistyczna. Zarządca drogi nie widzi możliwości zainstalowania barier energochłonych na zkręcie, ze względu na na zbyt wąski pas drogowy. Trudno się z tym zgodzić, bo akurat w tym miejscu przestrzeni nie brakuje.

Jednocześnie, prawdopodobnie na otarcie łez, czytamy, że zostaną ustawione znaki spowalniające ruch do 30 km/h. W przesłanej korespondencji, zarządca dodatkowo doradza mieszkańcom, aby zwrócili się z prośbą do policji o zwiększenie ilości kontroli drogowych.

To był ostatni odzew ZZDW w tej sprawie. Dzisiaj jest już wrzesień, niebawem warunki na drodze będą zdecydowanie trudniejsze, a przed niefortunnym zakrętem nawet nie ustawiono znaków ograniczających prędkość.

Dzisiaj skontaktowaliśmy się z panem Sławomirem Roguskim z ZZDW w Koszalinie. W rozmowie telefonicznej usłyszeliśmy, że sprawa jest znana, ale oprócz wspomnianych znaków ograniczających prędkość, na te chwilę nie planuje się innych modernizacji tego zakrętu. Usłyszeliśmy również, że ewentualne ustawienie takich barier wymaga spełnienia szeregu uwarunkowań formalnych. Najpierw taki projekt powinien pozytywnie zaopiniować Wydział Infrastruktury i Transportu przy Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Niestety ZZDW w Koszalinie takiej zgody nie otrzymało. Zostaliśmy również poinformowani, że oficjalną odpowiedź w sprawie zakrętu w Starogardzie otrzymamy po wysłaniu zapytania. Oczywiście jako redakcja, takie zapytanie wyślemy.

Warto wspomnieć, że całkiem niedawno w Starogardzie były prowadzone gruntowne prace remontowe drogi wojewódzkiej nr 152, łącznie z budową ronda i chodnikami dla pieszych. Szkoda, że nikt w tamtym czasie nie pomyślał, aby zakręt został właściwie zabezpieczony.

Mieszkańcy proszą o pomoc burmistrza Reska 

- Owszem otrzymaliśmy takie pismo od mieszkańców Starogardu. Popieramy ich wniosek, jako gmina zwróciliśmy się do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie i czekamy na ich odpowiedź - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Czy naprawdę musi zdarzyć się tragedia?

Zdajemy sobie sprawę, że na terenie naszego województwa jest bardzo dużo niebezpiecznych miejsc, podobnych do tego ze Starogardu. Jeżeli jednak już dzisiaj wiadomo, że niebezpieczne sytuacje w Starogardzie powtarzają się cyklicznie, dlaczego nie zrobić czegoś, co mogłoby zapobiec niepotrzebnej tragedii. Wiemy również, że najczęściej sprawy które gdzieś latami zalegają na biurkach urzędników, dopiero po poważnym wypadku nabierają dziwnego przyspieszenia. Sprawy które latami były nie do załatwienia, załatwia się jednym telefonem. Własnie takiej sytuacji chcą uniknąć mieszkańcy Starogardu, którzy interweniują gdzie tylko można, łącznie z naszą redakcją.

fot. Kolejne auto które "przeleciało" przez chodnik i uderzyło w latarnie. Zdarzenie sprzed kilku dni.

 

fot. Podczas pościgu policyjnego, samochód wpada na chodnik. Zdarzenie miało miejsce w lipcu 2017 r.

 

Pozostałe zdjęcia:

Film:

Stanowisko ZZDW w Koszalinie:

 

Prośba do burmistrza Reska:

Resko24.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

ferfer
+3 # ferfer 2018-09-08 16:09
Cała droga 152 jest niebezpieczna, najbardziej między Bełtnem a Mołstowem.
Zgłoś administratorowi
endi
+2 # endi 2018-09-09 19:24
Bo jeżdzić to trzeba umieć.
Zgłoś administratorowi
ED
+2 # ED 2018-09-11 21:48
Zakręt jakich wiele wystarczy trochę wyobraźni,
odpowiedzialności i problemu nie ma
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x