Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/ 2020 . Podczas akademii powitano całą społeczność szkolną oraz przedstawiono listę nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.

Ten radosny czas spokojnego powrotu do szkoły , przypadł na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szkoła w Starogardzie w tym roku wzięła udział w akcji pod nazwą „Przerwany marsz..” polegającą na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku , marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Była to doskonała okazja , aby młodsze i starsze pokolenia wspólnie powitały nowy rok szkolny. W związku z tym przedsięwzięciem do szkoły zostały zaproszone osoby pamietające tamte czasy – państwo Helena i Piotra Lekan, którzy spisali swe wspomnienia o sierpniu i wrześniu 1939 roku. Relację tę odczytała wnuczka naszych gości, pani Edyta Więckowska. Współorganizatorem akcji było Nadleśnictwo Resko. Przedstawiciel Lasów Państwowych , pan Leszek Simonowicz również przedstawił relację z wybuchu II wojny światowej - 9 – letniego chłopca, który w pierwszych dnia września stracił prawie całą swą rodzinę.

Na koniec zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym. Od jutra z większą lub mniejszą energią zabieramy się do pracy. Pamiętajmy jednak o tych , którzy 1 września 1939 roku zamiast wyczekiwanego dzwonka szkolnego , usłyszeli huk armat, świst pocisków i wybuchy bomb…

Elwira Warnke

Resko24.pl

 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x