Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dwa różne święta, które co roku obchodzimy o tej samej porze. Wypadają one jedno po drugich, dlatego często ich obchody łączone są chociażby w przedszkolach czy szkołach. Nie zapominajmy jednak, że każdemu z nich przysługuje własny czas na świętowanie! Kiedy świętuje babcia, a kiedy dziadek? Skąd wywodzą się te święta? 

Dzień Babci i Dziadka to święta posiadające stosunkowo krótką historię. Idea utworzenia dnia poświęconego seniorkom pojawiła się w 1964 roku na łamach tygodnika "Kobieta i Życie", który obchody święta seniorki rodziny ustanowił na 21 stycznia. Już rok później święto to uległo popularyzacji przez kolejne magazyny. Na przestrzeni następnych kilku lat pomysł ten zadomowił się na tyle w świadomości odbiorców, że przyjął się na stałe. Obchody Dnia Dziadka prawdopodobnie przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych we wczesnych latach 80. minionego stulecia. Jednakże geneza tego święta nie jest do końca jasna. Święto Dziadków ustanowiono na 22 stycznia.

Tradycją związaną z obchodami Dnia Babci i Dziadka jest składanie życzeń i obdarowywanie ich symbolicznymi upominkami. To właśnie z tej okazji wnuczęta w wieku przedszkolnym i szkolnym przygotowują laurki, bukieciki z krepy czy specjalne przedstawienia.

Starsze wnuki często uciekają się do kupna słodkości, kwiatów czy innych rzeczy materialnych. Odpowiednie dobranie upominku dla dziadków to kwestia indywidualna, bowiem nie ma jednego uniwersalnego prezentu na tę okazję. W natłoku wszelkich dóbr materialnych i gonitwy za konsumpcją pamiętajmy o tym, że najbardziej liczy się sama obecność i pamięć, którą nasi dziadkowie na pewno docenią.

 

Drogie Babcie, Drodzy Dziadkowie
Z okazji Waszego święta życzymy Wam z całego serca,
Żeby zdrowia Wam nie brakowało,
Szczęścia Wam nie było mało,
A w Waszym życiu wciąż wiele się działo.
Dużo pogody ducha , podróży i przygód,
Energii do życia i wiele satysfakcji

życzy Redakcja Resko24.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x