Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Już ponad tydzień Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zlecił zainstalowanie słupków oporowych na zakręcie w miejscowości Starogard. Wystosowaliśmy pismo do zarządcy drogi, czy jest to ostateczne rozwiązanie. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź.

Stanowisko ZZDW Koszalin:

ZZDW sukcesywnie poprawia bezpieczeństwo na zarządzanych przez siebie drogach.
Czuwa nad tym specjalny zespół , który zajmuje się analizą wypadków drogowych na zachodniopomorskich drogach wojewódzkich. Prace zespołu, który ocenia na miejscu wypadku, wpływ organizacji ruchu na zachowanie kierowcy, są uzupełnieniem danych jakie zbiera policja. Przyczyny wypadków od lat są takie same – alkohol, brawura, nadmierna prędkość czyli niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze, a w ostatnich latach korzystanie z telefonów komórkowych w trakcie jazdy.

Drogowcy analizują wypadki na drogach pod innym kątem – na ile organizacja ruchu, oznakowanie dróg, ich szerokość czy elementy zabezpieczające, mają wpływ na zachowanie kierowców. Kiedy kierowcy przyspieszają, a kiedy zmuszeni są do ograniczenia prędkości?

Na drodze nr 152 na wlocie do Starogardu rzeczywiście dochodzi do sytuacji, gdy pojazdy na ostrym zakręcie wpadają na chodnik. Dodajmy jednak, są to na ogół kierowcy pod wpływem alkoholu.

W kwietniu 2018 r. Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działająca przy Marszałku Województwa Zachodniopomorskiego, uznała, że postawienie barier zabezpieczających w tym miejscu, jest niemożliwe, z powodu zbyt wąskiego pasa ruchu i zbyt wąskiego chodnika w tym miejscu.

Zdecydowano o ograniczeniu prędkości do 30 km/h, zalecano również kontrole policji w tym miejscu;

ZZDW po kolejnym wypadku, znów z udziałem nietrzeźwego kierowcy, podjął decyzję o tymczasowym zamontowaniu słupków oporowych. Prace już się kończą. W tym roku, w ramach bieżącego utrzymania dróg, zostaną też wymalowane progi akustyczne sygnalizujące kierującym potrzebę redukcji prędkości.

Rozwiązaniem docelowym ma być poszerzenie chodnika do 2,5 metra, bo tylko przy takiej szerokości możliwe jest ustawienie barier. Wniosek ZZDW musi jeszcze rozpatrzyć Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Marszałku WZ.

ZZDW Koszalin, 06.04.2020 r.


Szkoda, że wszystkie te decyzje nie mogły zostać podjęte chociażby po naszych interwencjach, w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.

Być może skutki ostatniego wypadku nie byłyby, aż tak dotkliwe dla 17 - letniej mieszkanki Starogardu, która nadal przebywa w szpitalu: "STAROGARD. Potrącił 17- latkę na zakręcie. Kierowca pijany"

 

Przypominamy, że nadal jest prowadzona zbiórka pomocowa dla Wiktorii: https://zrzutka.pl/a9s477

Resko24.pl, ZZDW Koszalin

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Andrzej
+4 # Andrzej 2020-04-07 09:08
7 słupków śmiech ,zrobione po tragedii żeby nie było że brak odzewu,w Dąbiu w wiosce z niedużym ruchem ( 3 garby przed i 1 w szybkim tempie po tym jak samochód wpadł na dom ) zamontowano już 4 garb na drodze można ,można , w całym Resku tyle nie ma . Jakim problemem jest zamontować z obydwu stron tego zakrętu też 2 garby , czekamy na kolejną tragedię ?
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x