Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Od kilku dni trwa spór prawny, czy Poczta Polska powinna otrzymać nasze dane. Wiąże się to z forsowaniem przez rząd przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja w systemie korespondencyjnym. Poczta Polska przesłała do gmin wniosek o udostępnienie danych adresowych wyborców. Jeszcze wczoraj Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Samorządy w większości odmówiły przekazania list wyborczych. Uzasadniały to zarówno brakiem jakiegokolwiek podpisu pod pismem, jak i też podstawy prawnej. Poczta Polska ponowiła wniosek w piątek. Samorządy nadal nie chcą przekazać adresów. We wczorajszej rozmowie telefonicznej, Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska poinformował nas, że nadal trwa analiza prawna, czy w ogóle dane wyborców można przekazać Poczcie Polskiej zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej - poinformowała stacja TVN24. Poczta otrzymała dane na podstawie tzw. ustawy Covid. Nie oznacza to jednak, że zakończyła się walka o listy wyborców z gmin. Tylko one mają bowiem pełne dane. Dzisiaj mamy się dowiedzieć, jaka decyzja zostanie podjęta w gminie Resko.

Przypominamy, że przyjęta przez Sejm ustawa dotycząca przeprowadzenia wyborów na Prezydenta RP w 2020 w związku z pandemią koronawirusa trafiła do Senatu. W tej chwili jest tam procedowana. To wg niej samorządy mają przekazać dane Poczcie w dniu wejścia jej w życie. W tej chwili nie ma więc podstawy prawnej do tego.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x