Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Resko po raz kolejny jest wśród wielu miast w Polsce i na świecie, w którym odbywa się Narodowe Czytanie. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Przypomnę, że od tego czasu przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Utwór jest wybitnym dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Do wysłuchania fragmentów Balladyny zapraszamy 5 września 2020 roku o godzinie 11.00. Lektorami będą: Burmistrza Reska, Przewodniczący Rady Miasta, nauczyciele oraz uczniowie szkół z Reska i Starogardu.

Tego dnia, na naszych mieszkańców w godzinach wieczornych, również na rynku czeka jeszcze jedna niespodzianka, tym razem przygotowana przez Centrum Usług Społecznych. Będzie to bezpłatne kino plenerowe. Uczestnicy wydarzeń i organizatorzy czekają na Państwa. Pamiętajmy, że nadal obowiązuje nas przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Joanna Murat

Resko24.pl, fot. archiwum

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x