Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Resko po raz kolejny jest wśród wielu miast w Polsce i na świecie, w którym odbywa się Narodowe Czytanie. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Przypomnę, że od tego czasu przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Utwór jest wybitnym dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Do wysłuchania fragmentów Balladyny zapraszamy 5 września 2020 roku o godzinie 11.00. Lektorami będą: Burmistrza Reska, Przewodniczący Rady Miasta, nauczyciele oraz uczniowie szkół z Reska i Starogardu.

Tego dnia, na naszych mieszkańców w godzinach wieczornych, również na rynku czeka jeszcze jedna niespodzianka, tym razem przygotowana przez Centrum Usług Społecznych. Będzie to bezpłatne kino plenerowe. Uczestnicy wydarzeń i organizatorzy czekają na Państwa. Pamiętajmy, że nadal obowiązuje nas przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Joanna Murat

Resko24.pl, fot. archiwum

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x